Jüpiter’in Uydusu Üzerinde Sofra Tuzu Tespit Edildi

Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak gerçekleştirilen yeni araştırmaların sonucuna nazaran Jüpiter’in Europa isimli uydusunda sofra tuzu keşfedildi. Astronomların açıklamalarına nazaran çabucak her sofrada bulunan tuz, Europa'da açık bir halde görülebiliyor.

Jüpiter’in uydusunda bulunan tuzun akabinde uydunun Dünya’ya değişik derecede emsal olduğu ortaya çıktı. Europa'nın üzerinde bulunan okyanuslarda Dünya dışı hayat formları yaşıyor olabileceği de ihtimaller dahilinde tutuluyor. NASA, 2023 yılında Dünya’dan Europa’ya hareket edecek bir vazifesi de planlamalarına ekledi.

Sofra tuzu olarak bildiğimiz sodyum klorür, okyanuslarımızdaki tuzu sağlayan bileşik olarak karşımıza çıkıyor. Sodyum klorürün bulunmasıyla birlikte Europa üzerinde potansiyel dünya dışı ömrün da rastlanabileceği belirtildi.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Mike Brown “Hubble Uzay Teleskobu yardımıyla bu müşahedesi yapabilecek teknolojiye 20 yıldır sahibiz lakin oraya bakmak kimsenin aklına gelmedi” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu