Gemini çöküyor mu? Kripto paralar borsadan çekiliyor

FTX olaylarının akabinde piyasada huzursuz günler süratle devam ediyor. FTX sonrasında yeni gelişmeler Gemini’den.

Kripto para borsası Gemini, geçtiğimiz günlerde borsada bulunan varlıklara olan erişimini süreksiz olarak kaybetti. Borsa birinci olarak “Earn” eserini süreksiz olarak durdurduğunu belirtti. Sonrasında ise borsadan çekilen kripto paralarda artış yaşandığı ortaya çıktı.

Gemini borsası, kripto paraları kaybediyor

Kripto milyoneri olarak isimlendirilen Winklevoss ikizleri tarafından kurulan Gemini, para çekme noktasında bir yoğunluk yaşadı. Elde edilen bilgilere nazaran Gemini, çöküşüyle piyasaları derinden etkileyen FTX ve Alameda olaylarından derinden etkilenmiş gözüküyor. Blockchain analit platformu olan Nansen tarafından aktarılan bilgilere nazaran Gemini borsasından 24 saat içerisinde 485 milyon dolarlık net bir çıkış yaşandı. Borsadan çıkan ölçüsü 563 milyon dolara karşılık geliyor. Öbür açıdan ise girişlerde yalnızca 78 milyon dolar bulunuyordu.

Gemini borsasından geçtiğimiz günlerde toplam 682 milyon dolarlık net çıkış yaşandı. Aktarılan datalardan elde edilen bilgilere nazaran 866 milyar dolarlık giriş ve 1.55 milyar dolarlık çıkış ortasında bulunan fark bu durumu gösteriyor. Borsada para çıkışı en çok Çarşamba günü gerçekleşti. Blockchain bilgi platformu Arkham Intelligence tarafından aktarılan bilgilere nazaran, Gemini’ın kripto cüzdanlarında bulunan ölçü 2,2 milyar dolarken, yaşanan olayların akabinde 1,7 milyar dolara geriledi.

İşlemlerin durdurulması, olayları karıştırdı

Yatırımcıların paraların çekme eğilimi, Gemini’nin Çarşamba günü Earn programından para çekme süreçlerini durdurması ile birlikte geldi. Gemini borsasının yardım aldığı kripto yatırım bankası Genesis Küresel Trading’in borç verme ünitesi açıklamada bulundu. “Aşırı piyasa kayması” ve “FTX patlamasının neden olduğu sanayi itimadı kaybı” nedeniyle müşteri süreçlerini askıya aldığını bildirdi. Earn hizmetinde duraklama yapıldığının duyurulmasından çabucak sonra dünyanın her yerinden borsadan çekilme süreçleri yapılmaya başlandı ve birtakım şahıslar ise platformun kimi alanlarına erişim sağlayamadıklarını bildirdi. Yani çalkantılı olayların yaşanması, yatırımcıları bir kere daha huzursuz etti. Lakin Gemini, çok geçmeden bunun yalnızca bir “Amazon Web Services kesintisi” olduğunu tweetledi ve yatırımcıların fonlarının inançta olduğunu bildirdi. FTX ve Alameda olaylarının akabinde piyasa hala huzursuz olmaya devam ediyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu