Dünya’nın En Büyük Su Altı Yanardağını Keşfedildi

Afrika kıyılarındaki garip bir sismik olay, bilim insanlarını büyük bir keşfe yönlendirdi. Bilim insanları, şimdiye kadar keşfedilen en büyük su altı vokanik patlamasının keşfini gerçekleştirdi.

Patlama, Kasım 2018'de Hint Okyanusu'ndaki Madagaskar ve Mozambik ortasında bulunan Mayotte adasının çabucak dışında kaydedilen garip bir sismik olayı da açıklayabilir. Araştırmacılar bu olayı dünyayı çevreleyen sismik bir uğultu olarak nitelendirdi, lakin kimse bunu neyin tetiklediğini çözemedi.

Uğultu, tek ve çok düşük bir frekanstaydı. Bu garip olarak nitelendirildi çünkü sismik dalgalar ekseriyetle birçok frekansta ses çıkartıyor. Dahası, çoklukla zelzelelere eşlik eden “p dalgası” yahut “s dalgası” neredeyse hiç tespit edilemedi. Mayotte adası, gizemli olaydan sonra inanılmaz bir halde bir kaç santim güneye ve doğuya taşındı.

Bilim insanlarının artık bu konu hakkında bir fikirleri bulunuyor. Science mecmuasına göre bu garip sismik uğultu, muhtemelen yeni bir su altı yanardağının oluştuğuna işaret ediyor.

Okyanus tabanından yaklaşık 0,8 kilometre yükselen yanardağın 3,1 mil kök uzunluğu bulunuyor. Ve Mayotte'nin doğu kıyılarına yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunuyor. Yanardağın yalnızca 6 ay içinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

Garip “sismik uğultu” ya ek olarak, büyük bir şeylerin gerçekleştiğine dair öteki ipuçları da bulunuyordu. National Geographic’e göre Mayotte adası sakinleri, geçen yılın ortasından bu yana, 2018’de bölgede kaydedilen en büyük deprem olan 5,8'lik zelzele de dahil olmak üzere neredeyse her gün 1.800’den fazla sarsıntı hissedildiğini bildirdi.

Başa dön tuşu