Araştırmacılar Yapay Kara Deliğin Sıcaklığını Tespit Ettiler

2019 yılında uzay ilgili pek çok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerin tahminen de en değerlisi bir kara deliğin görüntülenmesiydi. Tarihte birinci sefer yaşanan bu olaya insanlık şahit olmuştu ve bilim insanları için uzay ile ilgili yeni bir devir başlamıştı. Kara deliğin imgesinin ortaya çıkarılmasından sonra artık de bilim insanları, laboratuvar ortamında oluşturulan bir kara deliğin sıcaklığını ölçmeyi başardılar. Yapılan çalışmalarda, Stephen Hawking'in varsayımlarının de gerçek olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bilim insanları öncelikle bu kara deliğin laboratuvarda nasıl üretilebileceğini tartıştılar. Yapılan çalışmalarda araştırmacılar, bu ortamın lakin ultra soğuk rubidyum yardımıyla elde edilebileceğine kanaat getirdiler. Genel olarak bilmediğimiz lakin unsurun hallerinden bir tanesi olan Bose-Einstein yoğuşması haline getirilen rubidyum, bu sayede kuantum tesirlerinin incelenebilmesine de imkan verdi. Sistem bu haliyle Hawking'in teorisini doğruluyordu lakin şimdi kara deliğin sıcaklığının ölçülebilmesi neredeyse imkansızdı.

Hawking Radyasyonu olarak bilinen durum, bir kara deliğin yayması gereken teorik bir radyasyon ölçüsüydü. Kara deliklerin parçacık yaydığını tabir eden Hawking, yayılan parçacıkların kara delikte bir kütle kaybına da neden olacağını açıklamıştı. Laboratuvar ortamında oluşturulan kara delikte de misal bir durum ortaya çıkıyordu. Sonik kara delik yayılımlar yapıyor ve bu yayılımlar sonucunda kütlesi azalıyordu. Bununla birlikte de 'fonon' olarak isimlendirilen ses dalgaları ortaya çıkıyordu.

Ortaya çıkan bu dalgaların ve yayılan parçacıklarla ilgili ölçümler yapan bilim insanları, kara deliğin sıcaklığını iddia edebildiler. Buna nazaran kara deliğin sıcaklığı 1 kelvin derecenin 0.35 milyarda biriydi. 

Daha evvel hiç bu türlü bir çalışma yapmadıklarını söz eden bilim insanları, Hawking'in teorisiyle örtüşen sonuçlara ulaştıklarını açıkladılar. Lakin yapılan bu çalışmalar, bilim insanlarının kara delikle ilgili tüm sırları çözmesi için de kâfi değil. Artık bilim insanları, kara delikle ilgili yeni bilinmezler için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Başa dön tuşu