Microsoft’un Yeni İşletim Sistemi Windows Core – Özellikleri

2017’de Microsoft’un taşınabilir aygıtlardaki başarısız teşebbüsleri artık yeni bir strateji muhtaçlığı doğurmuştu. Bu gereksinim doğrultusunda firma daha hafif, daha stabil, daha uyumlu bir sistem için çalışmalara başlamıştı. Bir yandan Windows 10 ile bilgisayardaki pazar hakimiyetini sürdüren Microsoft, başka taraftan gizemli bir işletim sistemini hayata geçirmeye devam etti.

Tayvan’ın başşehri Taipei’de düzenlenen Computex 2019’da onlarca yeni Windows ekosistemine dahil olacak bilgisayar tanıtıldı. Bu bilgisayarlar, Windows’un gelecek yıllarda daha kıymetli bir noktaya geleceğini gösteren değerli bir işaret. Microsoft’un son açıklamalarından hareketle Windows yoluna “Core OS” ya da Türkçesiyle “Çekirdek İşletim Sistemi” ismiyle devam edecek. 


Microsoft yetkilileri, Computex 2019 (Sağdaki bilgisayarlarda Windows 10 var, yanlış olmasın.)

Bilgisayarlarda yaşanan donanımsal değişimn ve ihtilallere daha uyumlu olması beklenen Windows Core OS, hepimiz için âlâ bir haber. Çünkü Microsoft, birinci kere resmi bir halde Core OS’nin sonuncu sürümü için çalışmaları başlattığını duyurdu. 

Fuarda yapılan açıklamalara eş vakitli olarak Windows Blog üzerinde yayımlanan bir içerikte, Core OS’nin birtakım özellikleri de ortya çıkmış oldu. Dizüstüler, katlanabilir telefonlar, çift ekranlı bilgisayarlar ve daha fazla taşınabilir aygıt çeşidi için özelleştirilmiş bir tecrübe sunulacağı katılaştı. 

Windows Core OS ile birlikte Windows Lite da ortaya çıktı:

Bir müddettir beklenen stabil işletim sistemi Windows Lite’ın da birinci resmi ayrıntıları bu açıklamalar sırasında muhakkak oldu. Core OS’nin daha hafif bir sürümü olacak Lite, daha çağdaş ve anlaşılabilir bir arayüzle, daha yaygın aygıtlarda kullanılabilecek. 

Windows Blog’da yayımlanan makalenin şu kısmı epeyce kıymetli:

“Modern ekosistemler, kullanıcıların temel muhtaçlıklarını her türlü şahsî aygıtlarından karşılamasını, anlık güncelleme dayanağını, hücumlara karşı standart güvenlik muhafazalarını, süratli ilişkileri, 5G’yi, daha süratli Wi-Fi erişimini talep ediyor. Microsoft, bu çağdaş işletim sistemi ihtiyaçları için araştırma yapıyor, elektronik dünyasında yaşanan gelişmelere uyacak yeni tecrübeler üzerinde çalışıyor, güçlü bilgisayarlar, bulut sistemleri ve yapay zekanın gücünden faydalanmak istiyor.”

Windows Core OS temel olarak şu özelliklere sahip olacak:

  • Sorunsuz güncelleme,
  • Varsayılan standart güvenlik koşulları
  • Her vakit internete bağlı kalma
  • Sürdürülebilir performans geliştirmeleri,
  • Bulut sistemleri entegrasyonu
  • Yapay zeka entegrasyonu
  • Üst seviye uyumluluk
  • Donanımsal değişimlere uyumluluk (Form factor uyumluluğu)

Microsoft her ne kadar Windows Core OS ismini kullanmaktan çekinse de “modern OS” kalıbını sık sık vurguluyor. İşletim sisteminin şimdi resmileşmese de yapılan güncelleştirmeleri 1 dakika içerisinde aygıta kurabileceği de fuarda konuşulanlar ortasında. 

2020’den evvel deneyimlemek imkansız. Windows kullanıcıları için bu daha bir başlangıç:

2019’da Windows Core OS’nin güncellemelerde sunulmayacağı konusunda bilgiler katılık seviyesine ulaştı. O denli ya da bu türlü, önümüzdeki yıl Dünya Haritası üzerindeki birçok bölgede 5G üzere temas standartları yaygınlaştığında yeni kuşak işletim sistemlerinin de sayısı artacak. Core OS’nin değerli ve yaygın bir modülü olması beklenen Windows Lite ise Ekim 2019’da birinci örnekleriyle karşımıza çıkabilir. 

Windows cephesinde işler uygunca kızışırken, biz de gelişmeleri heyecanla takip ediyor olacağız. Ayrıntılardan haberdar olmak için Webtekno’yu takip etmeye devam edin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu