Karbondioksit Tüketen, Çevre Dostu Nano Organikler Üretildi

Yakıt ve plastik üretimi için büyük oranda petrole bağımlı olan insanlık, yaşanabilir bir etrafın varlığını devam ettirebilmesi için ağır çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de Colorado Boulder Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.

Kuantum noktalarının ışıkla etkinleştirilmesi üzerine çeşitli enzimler sentezleyebilen mikrobik hücreleri kullanan bilim insanları, havada bulunan ziyanlı karbondioksiti toplayarak kullanılabilir, biyo çözülebilir eserlere dönüştürüyor. Bu eserler ortasında plastik, akaryakıt ve biyodizel üzere eserler yer alıyor.

Araştırmanın baş müellifi olan Üniversite’nin Kimyasal ve Biyolojik Mühendislik Kısım Lideri Prashant Nagpal, bu inovasyonun biyokimyasal süreçlerin gücünü gösterdiğini söylüyor.

2013 yılında başlayan projede, Nagpal ve takımı nano ölçekte kuantum noktalara odaklandı. Bu noktalar hücrelere pasif olarak enjekte edilebiliyor ve istenen enzimlerin sentezlenmesini sağlıyor. Nagpal ve takımı, bu özelliği kullanarak havadaki karbondioksiti ve nitrojeni toplayan mikroplar üzerinde çalıştı.

Sistemin özünde, mikroplarla dolu olan suya temas eden havadaki karbondioksit ve nitrojeni işleyen mikroplar, geriye biyolojik olarak zararsız eserler bırakıyor. Son eserler ise suyun üzerine çıkıyor.

Nagpal, ülkü kurallar altında bu eserlerin yaygınlaşacağını ve karbondioksit yakalayan yapılar sayesinde global ısınma ve iklim değişikliği ile uğraş edilebileceğini söylüyor.

Başa dön tuşu