Dünya’nın Çekirdeğinin Yön Değiştirdiği İddia Edildi

Coğrafya dersinden de bildiğimiz üzere Dünya’mızın çekirdeği demir-nikel bir alaşımdan oluşuyor ve yüksek basınç nedeniyle kristalize bir biçimde çok yüksek süratlerde dönüyor. Ayrıyeten gezegenimizin saat tarafının bilakis döndüğü de bilinen bir gerçek.

Ancak Pekin Üniversitesindeki Çinli jeofizikçiler bilim dünyasında tartışma yaratacak bir tez ortaya attı. Argümana nazaran Dünya’nın çekirdeği geçtiğimiz yıllarda dönmeyi bıraktı ve şimdiyse zıt istikamete dönüyor.

İddia, 60 yıllık bir araştırmanın sonunda ortaya çıktı

İddianın sahibi olan ve Pekin Üniversitesinde vazife yapan iki jeofizikçi, gezegenimizin 60 yıllık sismik bilgilerinin incelendiğini ve elde edilen bilgilere nazaran dünyamızın çekirdeğinin 2009 yılında saat istikametinin aksine olan dönüşünü bitirdiğini ve zıddı tarafta dönmeye başladığını ortaya attı. Bu noktada Dünya’nın dönüşüyle Dünya’nın çekirdeğinin dönüşünün tıpkı şey olmadığını belirtmemiz lazım. Zira Dünya’nın aykırı tarafta dönmesi demek Güneş’in batıdan doğup doğudan batması manasına geliyor.

Halihazırda Dünya’nın çekirdeğiyle ilgili çok az bilgiye sahip olan pek çok jeofizikçi bunun mümkün olabileceğini belirtirken iddiayı ortaya atan araştırmacılar bunun aslında her 70 yılda bir gerçekleşen “standart” bir olay olduğunu argüman ediyor.

E Dünya’nın çekirdeği aksine dönüyorsa bu Dünya’nın sonu mu geldi demek?

Aslına bakarsanız bu sorunun karşılığı şimdilik hayır. Zira yapılan sismik ölçümlere ve araştırmanın sunduğu delillere nazaran dünyanın çekirdeğinin tarafını değiştirmesi zati her 70 yılda olan doğal bir olay. Bu durumun en son 1970’li yıllarda gerçekleştiğini tez eden araştırmacılar, Dünya’nın çekirdeğinin yine saatin aykırısı istikametinde dönmeye 2040’lı yıllarda başlayacağını söz ediyor.

Yaşanan bu durum yeryüzünde ani iklim değişimleri, zelzeleler ve tsunamiler üzere olaylara yol açsa da global çapta yıkıcı felaketlerin yaşanması şu anda öngörülmüyor. Ayrıyeten hazırlanan bu araştırma her ne kadar 60 yıllık sismik ölçümlere dayandırılsa da bunun hâlâ bir tez olduğu ve katılık kazanmadığını belirtmek gerek. Yani önümüzdeki süreçte bu araştırmayı çürütecek yeni bir araştırma yayınlanabilir.

Güney Kaliforniya Üniversitesinden ünlü Sismolog John Vidale ise bu araştırma hakkında “Bu araştırma pek çok şahane bilim beşerinin yer aldığı ve çokça datanın incelendiği dikkatle yürütülmüş bir çalışmadır. Lakin şu anda bu dataları karşılaştırabileceğimiz bir modelimiz bulunmamakta” diyerek bu modellemenin daha evvel ortaya çıkanlardan çok farklı olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu