Microsoft, 32 GB’lık Güncelleştirme Konusuna Açıklık Getirdi

Microsoft Nisan ayında yaptığı duyuruda, Windows 10 Mayıs 2019 yenileştirmesi için en az 32 GB’lık depolama alanının gerekeceğini açıklamıştı. Şirket, bugün yaptığı açıklamada 32 GB’lık depolama alanı gerekliliğinin yalnızca orjinal eser üreticisi ortaklarının yeni aygıtları için geçerli olduğunu söyledi.

Önceki Windows 10 sürümleri de işletim sisteminin 32 bitlik ya da 64 bitlik sürümünü kullanmanıza bağlı olarak büyük depolama alanları istiyordu. Windows 10 Ekim 2018 güncelleştirmesinde 32 bitlik sürüm için 16 GB, 64 bitlik sürüm için 20 GB depolama alanı gerekiyordu.

Windows 10’un Mayıs güncelleştirmesinin neden evvelkilerden daha fazla depolama alanı istediği net değildi lakin Microsoft’tan gelen bir açıklamayla birlikte bu artışın sebebinin artırılmış depolamadan geldiği ortaya çıktı. Bu özellik, evvelden yüklü gelen Windows 10’un son sürümüyle birlikte aygıtlarda ve pak yüklemelerde otomatik olarak faal oluyor fakat eski bir Windows 10 sürümünden yüklendiğinde otomatik olarak aktifleşmiyor.

Şirket, Ocak ayında yaptığı ayrılmış depolama duyurusunda bu özelliğin 7 GB’lık bir depolama alanı gerektireceğini açıklamış ve kullanıcılarını tedirgin etmişti. Microsoft, bir öbür açıklamasında bu gerekliliklerin bir kılavuz üzere olduğunu belirtmiş ve şu tabirleri kullanmıştı:

“Yeni aygıt disk alanı gerekliliklerini karşılamayan bilgisayarlar, güncelleştirme almaya devam edecek ve 1903 yenileştirmesi, önceki yenileştirmelerle tıpkı boş depolama alanı isteyecek.” 

Tüm bunlar göz önüne alındığında 7 GB’lık alan, Microsoft’un Windows 10 aktüelleştirme süreci için çok olağan görülebilecek bir ölçü.

Başa dön tuşu