Çin’in Uzay İstasyonu Dünya’ya Geri Düşüyor

Çin'in Tiangong-2 isimli uzay aracı, Dünya'ya gerçek süratli bir alçalışa geçmiş durumda. Uzay aracının Dünya'ya giriş yaptıktan sonra yanmaya başlayacağı düşünüldüğü için 'inişin' son derece yıkıcı olacağı düşünülüyor.

Devasa bir kütle manasına gelen uzay istasyonu, bugün yok edilecek ve kalan enkazların Dünya'ya tekrardan girişi de denetimli bir halde gerçekleşecek. Enkazlar, Pasifik Okyanusu'nun Yeni Zelanda ve Şili ortasında kalan kısmına düşecek.

Şu an için hâlâ fonksiyonel olsa da istasyonun vefatı bir yıl evvelden iddia edilmişti. Büyük bir süratle inişe geçen istasyon, bir saat evvel 180 mil irtifaya sahipken şu anda 120 milde bulunuyor.

Yine bir saat evvel Dünya'ya oranla yaklaşık 35 derecelik bir açıyla iniş yapan uzay istasyonu Tiangong-2, şu anda neredeyse dik bir formda, 81 derecelik bir açıyla Dünya'ya hakikat yaklaşıyor.

Hiçbir vakit kalıcı bir istasyon olması planlanmayan ve makul bir noktada yok edilmesi planlanan Tiangong-2, bir otobüs büyüklüğünde ve 8,5 ton yükünde. İstasyonun düşüşü sırasında etkilenme ihtimali bulunan ülkelerdeki paniğin artması üzerine Çin Dışişleri Bakanı Lu Kang, “Gerekirse (başka bir deyişle istasyon ülkeye düşerse) ilgili ülkeyle yakın bir temas içerisinde bulunuruz” açıklamalarını yaptı.

Şu anda paylaşılan bilgilere nazaran aracın saniyede 7,78 kilometre suratında hareket ettiği biliniyor. İstasyonun mevcut pozisyonuna ve istasyon hakkındaki aktüel bilgilere irtibat aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu