ChatGPT, Dünyaca Ünlü İşletme Okulundan Mezun Oldu

Pennsylvania Üniversitesinin İşletme Yüksek Okulu olan Wharton (kısaca Wharton ya da Wharton MBA olarak biliniyor) 142 yıllık tarihi boyunca yüzlerce hatta binlerce mezun verdi. Bu mezunların ortasında Donald Trump, Elon Musk ve yatırımcı Warren Buffet üzere dünyaca ünlü isimler de mevcut.

Durum bu türlü olunca dünyanın en itibarlı işletme okulu olarak görülen Wharton’dan mezun olmakta epey büyük bir muvaffakiyet olarak görülüyor. Wharton profesörü Christian Terwiesch ise yapay zekânın hudutlarını zorlamak istedi ve dünyanın en tanınan yapay zekâsı olan ChatGPT’yi bir dizi imtihana soktu.

Pek çok öğrenciden daha başarılı oldu

Wharton’ın saygın profesörlerinden birisi olan Christian Terwiesch, “Yapay zekâ hakikaten üniversite sınavlarındada başarılı olabilir mi?” sorusuna karşılık bulmak gayesiyle bir deney hazırladı. İşletme yüksek okulunun bitirme imtihanını sorular halinde ChatGPT’ye sunan Terwiesch, hazırladığı ayrıntılı raporda yapay zekânın imtihanı B ile B- ortasında bir notla bitirdiğini ve bugüne dek bu okuldan mezun olan pek çok öğrenciden daha düzgün bir not aldığını belirtiyor.

Profesör ayrıyeten yapay zekânın sorulan operasyon idaresi, süreç tahlili ve gibisi sözel soruları yanlışsız cevaplandırmakla kalmayıp harikaya yakın açıkladığını fakat 6. sınıfa giden bir çocuğun bile çözebileceği matematik sorunlarından garip bir biçimde sınıfta kaldığını belirtiyor. Bu durumu ChatGPT’nin kullanıma sunulan sürümünün yetersiz olmasından kaynaklandığını savunan Terwiesch, yapay zekânın nitekim de Wharton üzere esaslı ve güç bir okulun bitirme imtihanını geçmek için bile kullanılabileceğini kanıtlamış oldu.

Peki eğitim dünyası ChatGPT hakkında neler düşünüyor?

Terwiesch’in hazırladığı raporun yayınlanmasından sonra hususla ilgili fikirlerini belirten pek çok eğitimci, ChatGPT’nin öğrencilerin öğrenme aşkını sona erdirdiğini ve pek çok öğrencinin bu yapay zekâyı kullanarak ve tabiri caizse kalem bile oynatmadan sınavlardan rahatlıkla geçebileceğinden telaş duyduklarını dile getiriyor.

Londra’daki Imperial College İşletme Okulunun dekanı Francisco Veloso, eğitimcilerin bu yapay zekâ problemine karşı “sözlü sınavlar” ya da eski tarz kıymetlendirme metotlarına dönebileceklerini belirtiyor. Michigan Üniversitesi Ross İşletme Okulu profesörü Jerry Davis ise yapay zekâ nedeniyle eğitim formundan imtihanlara ve kıymetlendirme yollarına kadar her şeyin baştan sonra yine düşünülmesi ve dünya çapındaki eğitim formüllerinin buna nazaran değişmesi gerektiğini savunuyor.

Bu muvaffakiyet OpenAI ve ChatGPT için gurur verici olsa da eğitim dünyası bu yeni gelişmenin doğurabileceği sıkıntılar hakkında epey kaygılı.

Başa dön tuşu