Blue Origin, Ay Hakkında Önemli Bir Açıklama Yapacak

Jeff Bezos'un uzay teşebbüsü Blue Origin, şimdi ne olduğu bilinmeyen bir mevzuda açıklama yapacak. Şirket, bahisle ilgili bir bilgi vermedi lakin açıklamanın Ay'ı keşfetme planlarıyla ilgili olduğu düşünülüyor.

Konuyla ilgili tek ipucu Blue Origin’in 26 Nisan'da paylaştığı şifreli bir tweet. Tweet, “5.9.19” başlığıyla buzların ortasındaki bir gemiyi gösteriyor. Keskin gözlü uzay meraklıları, fotoğraftaki geminin Ernest Shackleton’ın Endurance gemisi olduğunu ortaya çıkarmakta fazla gecikmedi. 1900'lerin başlarında Antarktika'da yapılan keşiflere öncülük eden Shackleton'un ismi, üstün muvaffakiyetleri nedeniyle Ay'ın güney kutbundaki bir kratere verilmişti.

Bu nedenle birçok kişi, Blue Origin'in açıklamasının Ay ile ilgili olacağını düşünüyor. Shackleton krateri, NASA ve başka uzay şirketlerinin bir sonraki ay inişleri için belirledikleri gaye. Birçok bilim insanı, bölgede buz olabileceğini düşünüyor — ki bu, su da olacağı manasına gelir —. Bölgede kâfi düzeyde buz varsa bu, içme suyu ve roket yakıtı elde edilebileceği hatta Ay'ın yüzeyinde insan hayatının sürdürülebileceği öngörülüyor. Endurance gemisinin buzlarla çevrili fotoğrafının buna bir gönderme olabileceği düşünülüyor.

Shackleton’ın Endurance gemisi Antarktika’daki görevinde tam manasıyla başarılı olamamıştı. Gemi, 1915 yılında Weddell Denizi'nde buzlar ortasında sıkışıp kalmış ve sonunda batmıştı. Geminin mürettebatı aylarca buz üstünde kamp kurarak yaşamıştı. Sonunda mürettebatı kurtarmak için birkaç teşebbüs gerçekleştirildi.

Blue Origin'in paylaştığı fotoğrafın Shackleton'u ve ay buzullarını temsil ettiği düşünülse de mevzu, şirketin açıklamasından sonra netlik kazanacak.

Başa dön tuşu