NASA, Evrenin En Eski Molekülünün İzini Buldu

Evren birinci başladığında hiçbir şey yoktu. Bugün gözlemlediğimiz her şey, Büyük Patlama sonrası ortaya çıktı. Bilim insanları, NGC 7027 isimli, 3000 ışık yılı arada bulunan bir gezegen nebulasında yaptıkları gözlemlerde, kainatın doğumunda ortaya çıkan moleküllerin izini buldu. Yeni keşif, helyum hidratın uzayda bulunabildiğini ve erken devirde uzaydaki kimya hakkındaki teorileri doğrulamış oldu. Bulgular Nature mecmuasında yayımlandı.

Yapılan keşif, tıpkı vakitte NASA’nın SOFIA teknolojisinin ne kadar güçlü olduğunun da bir ispatı olmuş oldu. Modifiye edilmiş bir Boeing 747SP uçağı üzerine inşa edilen sistem, her uçuşun akabinde geri dönüyor. Böylelikle NASA, tesise yeni araçlar ekleyebiliyor. SOFIA’ya son olarak Terahertz Frekanslarda Alman Alıcı (GREAT) isimli bir ekipman takıldı. Bu ekipman sayesinde bu molekülün izi bulunmuş oldu.

SOFIA Uzay Merkezi yöneticisi Harold Yorke, parçacığın en başından beri orada olduğunu lakin görebilmek için gerçek ekipmana muhtaçlık olduğunu söyledi.

Keşif hakkında bir de görüntü yayınlandı. Görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu