Bir Mühendis, Yapay Pankreas Üretti

Liam Zebedee isimli bir yazılım mühendisi, diyabetli yaşantısından sıkılarak insülin pompasını hackledi ve kendine yüksek teknolojili bir pankreas üretti. Zebedee, kesimleri bulup sipariş etme, yazılımı kodlama ve final eserin nasıl ortaya çıktığını kendi blogundaki bir gönderiyle açıkladı. Sonundaysa açık kaynak kodlu bir işletim sistemi üzerindeki yazılımını çalıştıran küçük modülün fotoğrafını paylaştı.

Yaptığı yapay pankreasın maliyetini de açıklayan Zebedee, 979 dolar karşılığında donanımı aldığını belirtti. Aylık 225 dolara her biri 14 gün dayanan glikoz sensörlerini ve yazılım fiyatlarını hallettiğini belirten Zebedee, fiyatın içerisinde hâlihazırda sahip olduğu insülin pompasını ve aylık gerekli materyalleri eklemediğini tabir etti.

Zebedee, paylaştığı blog gönderisinde temel hedefinin diyabetini denetim etme konusundaki kargaşayı ortadan kaldırmak ve kendi sıhhatini tekrardan eline almak olduğunu söyledi. Kendi yazısında hastanelerin ve hekimlerin kendisine yeteri kadar ilgi göstermediğini de tabir eden Zebedee, geliştirdiği yapay pankreasın biyolojik bir organ üzere çalışarak ona külfet çıkartmadığını belirtti.

Zebedee'nin yaptığı pankreas, otomatik olarak kandaki şeker oranını ölçerek gerekli insülini sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra idman, alkol kullanımı, uyku ve insülin direncindeki beklenmedik dalgalanmalar da hesaplanıyor.

Başa dön tuşu