SpaceX, İsrail’in Uydusunu Fırlatmayı Erteledi

SpaceX, İsrailli Spacecom Ltd.’nin sahibi olduğu bir haberleşme uydusu olan Amos-17’yi taşıyan Falcon 9’u bugün fırlatmayı planlıyordu. Fırlatışın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex-40 (SLC-40)’tan yapılması planlanıyordu. 1 Ağustos Perşembe günü SpaceX, Falcon 9’da yapılan ateşleme testinden sonra ek denetimler için fırlatışı ertelediğini açıkladı.

Ekip, kuşkulu bir valfin değiştirilmesinden sonra ek bir statik ateşleme testi hazırlıyor. Test tamamlandıktan sonra AMOS-17 için yeni fırlatış tarihini açıklayacağız.

SpaceX’in SLC-40’taki faaliyetlerini takip eden birtakım kaynaklara nazaran şirket Falcon 9’da Cuma günü yapılması planlanan statik ateşleme testi şimdi yapılmadı.

Statik ateşleme testi SpaceX vazifelerinden evvel gerçekleşen standart bir prosedür. Şirket bu test sırasında Falcon 9’un yardımcı ateşleyicileri kısa mühletle ateşliyor. Testin emeli, yardımcıların misyon için hazır olup olmadığını öğrenmek.

Bu vazife için Falcon 9’da bulunan yardımcı ateşleyiciler daha evvel iki kere kullanılmış. Birinci olarak Temmuz 2018'de Telsar 19 Vantage uydusunu yörüngeye sokmak için kullanılmışlar. Akabinde tıpkı yılın Kasım ayında Katar’ın Es’hail 2 uydusunu yörüngeye sokmak için kullanılmışlar.

Amos-17'nin fırlatılışı, Falcon 9’un Spacecom için yaptığı ikinci fırlatış olacak. Daha evvelki uydu Amos-6’nın fırlatılışı ise test sırasında başarısız olmuştu. SpaceX o vakitten beri rastgele bir müşterisinin yüküyle birlikte test yapmıyor.

Başa dön tuşu