Bir Bulutsuda ‘Yaşam Oluşturabilecek’ Moleküller Keşfedildi

Dünya’mızın birkaç yüz ışık yılı uzağında bulunan ‘Chmaeleon I’ isimli bulutsu, bugün büyük bir keşfe mesken sahipliği yaptı. Bugüne kadar kozmosta keşfedilen en soğuk ve karanlık bulutsuda yaşama elverişli bir gezegen için hayati değer taşıyan minerallerin varlığı keşfedildi.

Yaşama elverişli bir ortamda olması gereken en temel bileşenlerden karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve sülfür üzere moleküllerin donmuş hallerine rastlandı. Bu moleküller ortasında en temel kompleks organik molekül olan metanol de yer alıyordu.

Peki bu keşif neye işaret ediyor?

  • James Webb’in gözünden Chamaeleon I.

Bulutsuda metanolden daha kompleks moleküllerin bulunması, yıldızlar doğmadan evvel bulunan moleküler bulutların buzlu derinliklerinde kompleks moleküllerin varlığını birinci defa kanıtladı. Doğal bu keşfin tek manası bu ‘kanıt’ değil.

Leiden Gözlemevi’nden Will Rocha, kompleks organik molekül keşfinin kelam konusu bulutsuda gelecekte meydana gelecek yıldız ve gezegen sistemlerinin gelişmiş kimyasal durumda moleküllere sahip olacağını söyledi. Ayrıyeten gezegenlerdeki prebiyotik moleküllerin, yıldızların meydana gelmesinin bir sonucu olduğunu da ekledi.

Yani bir gezegeni yaşama elverişli hale getiren varlıklı ve kompleks moleküllerin sırf Güneş Sistemi’ne özel olmadığı da tekrar kanıtlandı.

Başa dön tuşu