Bilim İnsanlarından, Vücut İçerisine Gönderilecek Robot

Bilim insanları, hastalıkların tedavi edilebilmesi için yeni teknikler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. ABD'de bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, insan bedeninde kullanılabilecek olan küçük, titreşimli robotlar geliştirdiler. Bu robotlar, son devirlerde pek çok alanda kullanılan üç boyutlu yazıcı teknolojileri kullanılarak üretildi ve piezoelektrik tekniğiyle çalışıyor.

Bilim insanlarının geliştirdiği bu “kıl robotlar”, yalnızca 2 milimetre uzunluğunda ve yalnızca 5 miligram yükünde. Bu küçük yapılarına karşın kıl robotlar saniyede 8 milimetre hareket edebilme yeteneğine sahipler. 

İşte Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde üretilen kıl robotlar:

Bilim insanlarının geliştirdikleri bu robotlar, beden içerisinde rahatça hareket edebiliyorlar lakin bu hareket yalnızca tek taraflı oluyor. Bu da bilim insanlarının bu robotları diledikleri üzere kullanmalarının önüne geçiyor. Bilim insanları artık bu robotları geliştirerek her iki tarafta de hareketin sağlanmasını amaçlıyorlar. 

Eğer bilim insanları emellerine ulaşarak bu robotun daha makul bir formda hareket etmesini sağlarlarsa, bu robotları beden içerisine gönderecekler ve hastalıklar, bu robotlar kullanılarak tedavi edilecek.

Bilim insanları, geliştirdikleri bu robotlarla ilgili bir de tanıtım görüntüsü hazırladılar. YouTube üzerinden yayınlanan o görüntüyü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu