Sperm Çıkarıcı Robotlar Hastanede Kullanılmaya Başlandı

Çin'de sperm bağışlamak isteyen fakat kendi başına yapamayan ya da mastürbasyon yapmak istemeyen donörler için enteresan bir makine geliştirildi. 'Sperm çıkarıcı' isimli robotlar 2012 yılında ortaya çıktı ve şu anda ABD, Almanya, Rusya ve Fransa'ya ihraç ediliyor.

5.000 sterlinlik bir fiyatı olan aygıt, içerisinde kayganlaştırıcılı bir 'masaj çubuğunu' barındırıyor ve donörlerin uzunluğuna nazaran ayarlanabiliyor. Kullanıcılar birebir vakitte sürat, kuvvet, frekans, sıcaklık ve genişlik ayarlarını da yapabiliyor.

Bu medikal emelli makine, birebir vakitte donörlerin göğüs kafesinin altına hizalanmış bir ekrana sahip. Donörler, sperm alımı sırasında sinema izleyerek bağış sürecini hızlandırabiliyor. Jiangsu Sanwe Medikal Bilim ve Teknoloji Merkezi, her yıl 10 bin adet makinenin satıldığını belirtiyor.

Zhengzhou Merkez Hastanesi'nin üroloji kısmı lideri, makinenin kısırlık üzere sıkıntılarda sperm bağışlaması gereken fakat bunu kendi başına gerçekleştirmede zorlanan hastalar için üretildiğini belirtti.

Sperm çıkarıcı isimli makine sperm alma konusunda değişik bir formül üzere görünse de Çin devleti, sperm tedariki kıtlığı konusunda makinenin çığır açabileceğini belirtti.

Jiangsu Sanwe Medikal Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin kurucusu ve lideri Ding Guijiang, hastanelerin sperm toplama sistemi olarak mastürbasyonu önerdiğini fakat gerekli ekipmanları ya da ortamı hastalarına sağlamadıklarını belirtti. Bu sebeple kullanıcı dostu bir otomatik sperm çıkarıcı ürettiklerini lisana getirdi.

Hijyen konusunda birçok soruyu da akıllara getiren aygıtın içerisinde bulunan kısım, her hastaya özel oluyor ve sürecin akabinde değiştiriliyor. Bu sayede hijyenik bir süreç gerçekleştirilmiş oluyor.

Doğum oranını artırmayı amaçlayan ve sperm sayısındaki düşüşün ulusal bir sorun halini aldığı Çin, donörlerin azalmasının yanı sıra sperm kalitesinde de düşüş yaşandığını belirtti. Şangay'da bulunan Fudan Üniversitesi'nin sperm bankası, geçtiğimiz yıl yüzü aşkın donörden sperm topladı lakin toplanan spermlerin sırf %10'luk bir kısmı kalite standartlarını geçebildi.

Çin, bu makinelerle birlikte hem alınan spermlerin kalitesini artırmayı hem de sperm bağışlayan hastalarının daha rahat olmasını amaçlıyor. Bu sayede Çin'deki doğum oranında da bir artış yaşanmasını ümit ediyor.

Cihazın görüntüsüne aşağıdaki temas aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu