Zoom kullananlar dikkat! Ders için kullanımı yasaklandı!

Koronavirüs salgını sonrasında popülarite kazanan uygulamalardan biri de Zoom oldu. Bilhassa öğretmenlerin ve öğrencilerin tercih ettiği Zoom ile online ortamda sınıflar oluşturularak dersler işlenebiliyor.

Şimdiye kadar genel itibariyle online toplantılar için kullanılan Zoom, uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte binlerce, hatta milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Bu popülarite birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Zoom kullananlar dikkat! Ders için kullanımı yasaklandı!

Geçtiğimiz gün programın pek çok açığa sahip olduğu ve bunun yanı sıra görüşmeleri kayıt altına aldığına dair birtakım savlar ortaya atılmıştı. Bu argümanların doğruluğu tartışılırken ABD okullarında Zoom’un yasaklandığı haberi geldi.

New York Eğitim Dairesi Lideri Richard Carranza okul müdürlükleri ile paylaştığı resmi yazıda en kısa müddette Zoom’un kullanımına son verilmesini istedi.

Okulların yanı sıra SpaceX üzere devasa şirketler de bu uygulamanın kullanımını çalışanlarına yasaklamışlardı.

Görünen o ki bu uygulama ile ilgili bariz problemler kelam konusu. Hasebiyle ülkemizde de online ders anlatımlarında farklı uygulamalara geçilmesi gerekiyor. Şayet siz ya da bir tanıdığınız bu uygulama üzerinden uzaktan eğitim alıyorsa onu uyarmanızı tavsiye ederiz. Çünkü uygulama arayüzünde önemli tehditler olmasa ABD’de pek çok okula Zoom’un kullanılmamasına dair yazı gönderilmezdi.

Size tavsiyemiz, Zoom’a alternatif olabilecek uygulamalara göz atamanız. Keza bu biçim pek çok uygulama bulunuyor. Örneğin Microsoft imzası taşıyan Teams ile de bu stil online toplantı ve dersler gerçekleştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu