Bilim İnsanları, Polarizasyon Kamerası Geliştirdi

Eskiden çok daha heybetli olan kameralar, gelişen teknoloji sayesinde ceplerimize sığacak kadar küçüldü. Üstelik son periyotlarda akıllı telefonların kameraları, profesyonel makinelere yaklaşmak üzere. Lakin Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları, insan gözünün algılamayacağı imajları yakalayan bir polarizasyon kamerası üretmeyi başardılar. Üstelik bu kamera minimal bir yapıya sahip.

Bilim insanlarının geliştirdikleri bu polarizasyon kamerası; insan yüzlerinin tanımlanması, otonom araçlar, erkek arıların tespit edilmesi üzere pek çok alanda kullanılabiliyor. Ayrıyeten polarize ışığın görülebilmesi; kamufle edilmiş olan cisimlerin görülebilmesi, birebir renge sahip olan objelerin hangilerinin beşerler tarafından oluşturulduğunun hangilerininse doğal olarak oluştuğunun tayin edilmesi gibi pek çok yeteneğe sahip olunması manasına geliyor.

İnsan gözü polarize ışığı göremez. Fakat karidesler de dahil olmak üzere pek çok hayvan çeşidi, polarize ışığı görebiliyor. Bu da hayvanlara pek çok bahiste avantaj sağlıyor.

Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen bu polarizasyon kamerası, dünyanın birinci özel kamerası değil. Lakin bu boyutlarda öbür bir polarizasyon kamerasının olmadığını söylemek mümkün. Bu kamerada kullanılan lens, bir baş parmağın üst kısmı kadar yer kaplıyor. Bu da bu lensin ilerleyen periyotlarda akıllı telefonlarda ve drone'larda kullanılabileceği manasına geliyor. Ekipmanın tamamı ise küçük bir kutu boyutunda.

Harvard Üniversitesi, üretilen bu kamerayı YouTube üzerinde tanıttı ve şeffaf unsurların tespitinin nasıl yapıldığını açıkça gösterdi.

İşte bu polarizasyon kamerasının kabiliyetleri;

Araştırmacılar artık, bu kameranın biraz daha geliştirilmesinin nasıl mümkün olacağı üzerinde çalışıyorlar. İlerleyen periyotlarda bu biçim polarizasyon kameralarını; otonom araçlar, askeri alanlar drone'lar ve akıllı telefonlar üzerinde görmemiz mümkün görünüyor.

Başa dön tuşu