Bilim İnsanları, Çarpışmak Üzere Olan İki Galaksi Keşfetti

Galaksi kümeleri, her biri milyarlarca yıldızdan oluşan yüzlerce galaksi kümeleridir. Galaksilerin birbirlerine dokundukları anı yakalamak, çarpışma anları çok uzun sürdüğü için hayli zordur. Yeni yapılan araştırmalarla bir arada araştırmacılar, çarpışmanın eşiğine gelmiş iki galaksi kümesinin keşfedildiğini açıkladılar. Şimdi çarpışma gerçekleşmemiş olsa bile bu yakınlaşmanın bir şok dalgası meydana getirdiği ortaya çıktı.

Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi (ICRAR) takımı, bu kümelerin nasıl birleştiğine dair daima bir model oluşturmayı umuyor. Bilinen tüm birleşme şoklarının bilakis, yeni şok birleşme düzlemi boyunca dışa gerçek yayılıyor. Bu keşif, galaksi kümelerinin süratli yaklaşımının birleşme ekseni boyunca güçlü bir gaz sıkışmasına yol açtığında, büyük galaksi kümelerinin oluşmasında kıymetli bir rol oynadığını da ortaya çıkarıyor. Mevcut teorik modeller, şok gücünün büyük kısmının kümelerin dışında kaybolacağını ve sonunda sıcak gaza dönebileceğini varsayım ediyor.

Gözlem, kainattaki yapının oluşumuna dair anlayışımızda eksik bir bulmaca modülü olarak görülebilir. Galaksiler ve galaksi kümeleri üzere büyük ölçekli yapıların, çoğunlukla çarpışmalar ve birleşmeler yoluyla büyüdüğü düşünülüyor.

Başa dön tuşu