Viral Enfeksiyonlar, Beyin Hastalıkları Riskini Artırabilir

ABD Ulusal Sıhhat Enstitüsü’nde bulunan bilim insanları, insanların her gün karşılaştığı yaygın viral enfeksiyonlar ile gelecekte oluşabilecek beyin hastalıkları arasında bir ilişki keşfetti. Araştırma bulguları, geçtiğimiz hafta Neuron üzerinden yayınlandı.

Çalışma, düzinelerce viral enfeksyionun beyin sıhhatimizi etkileyerek Alzheimer hastalığı da dahil birtakım beyin hastalıklarının riskini artırabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, 450 bin kişiyi kapsayan, Finlandiya ve Birleşik Krallık’ta yaşayanların uzun vadeli sıhhatlerini inceleyen bir projeden elde ettikleri dataları kullanarak bu sonuçlara ulaştı.

Grip üzere yaygın enfeksiyonlar beyin hastalıklarını etkileyebilir

Uzmanlar, hastaneye yatışa yol açan viral enfeksyionlar ile altı nörodejeneratif hastalık ortasındaki mümkün irtibatları aradı. Bu hastalıklar, Alzheimer,  ALS, multipl skleroz (MS), Parkinson üzere yaygın şeyleri içeriyordu.

Finlandiya bilgilerinde, nörodejeneratif hastalık riskiyle kontaklı 45 viral enfeksiyona rastlandı. Sonuçları denetim etmek için Birleşik Krallık dataları üzerinde de tahliller gerçekleştirildi. En sonunda, her iki data setinde de 22 çeşit viral enfeksiyonda benzer ilgilere rastlandı.

Bunlar ortasında, grip (influenza), varicella zoster (suçiçeğine neden olan virüs) üzere yaygın enfeksiyonlar da vardı. Kimilerinde beyin sıhhatinin 15 yıla varan bir müddette etkilenebildiği, en güçlü ilişkinin ise ensefalit (beyin iltihabı) ile Alzheimer ortasında olduğu da açıklamalar ortasında yer aldı.

Tabii ki çalışma, viral enfeksiyon ile beyin hastalıkları ortasında direkt neden-sonuç alakası kurmuyor. Mevzu hakkında çok daha fazla araştırmaya gereksinim var

Bu, viral enfeksiyonlar ile nörolojik hastalıklar ortasında temas kuran birinci araştırma değil. Daha evvelki çalışmalar da benzeri sonuçlar vermişti. Hatta kimileri, herpes virüsleri ile Alzheimer ortasında güçlü temaslar olabileceğini göstermişti.

Ancak, birçok araştırma üzere bunun da bir korelasyon gösterdiğini, yani kesin ve direkt bir neden-sonuç bağlantısı kurmadığını belirtelim. Şayet bu olsa bile, öbür faktörlerin mutlaka beyin hastalıkları riski konusunda tesirli olacağını unutmamak gerek. Ne de olsa hepimiz hayatımızda bir sefer suçiçeği geçiriyoruz; lakin nüfusun sadece %1’inden azı MS’e yakalanıyor.

Yine de bu üslup araştırmalar devam ederse, bu enfeksiyonların berbat tesirlerini önlemek için tedaviler geliştirmek gerekli olacaktır. Uzmanlar da bahis hakkında çok daha fazla çalışmaya gereksinim olduğunun altını çiziyor.

Başa dön tuşu