Beyin Gücüyle Oyun Oynamayı Sağlayan Sistem Geliştirildi

Pek çok fizikî engelli insan tekerlekli sandalye kullanmak durumunda kalıyor. Bu bireyler için sandalyelerini denetim etmek sık sık zorluk haline gelebiliyor. Araştırmacılar, bu şahısların hayatlarını kolaylaştırabilecek bir çalışmayı hayata geçirme yolunda kıymetli bir adım attı. 

Zürih’te bulunan ETH Üniversitesi, zihinle çeşitli denetimler sağlayan sistemler üzerinde çalışan bir gruba sahip. Deneylere istekli olarak katılan felçli hasta Samuel Kunz, takımın geliştirdiği sistemi kullanarak Brain Driver/Beyin Şoförü isimli oyunu oynamayı başardı.

 

Sistem hakkında açıklamalar yapan Nörolog Dr Rea Lehner, sistemin elektrotlar aracılığıyla insan zihni ile bilgisayar arayüzünü buluşturduğunu ve şimdi pilot kullanım kademesinde olduğunu söyledi. Lehner ayrıyeten asıl maksadın de felçli hastaların, yardıma muhtaçlık duymadan tekerlekli sandalyelerini denetim edebilmesi olduğunu söyledi. Aynı üniversiteden Prof. Nicole Wenderoth ise sistemin geliştirilebileceğini eklerken, kafatasının çok uygun bir yalıtkan olduğunu ve beyefendisini koruduğunu, kafatasının yarattığı zorlukların ileride bilim tarafından çözümleneceğini söyledi. 

Başa dön tuşu