Bataryaların Geleceğini Değiştirebilecek Yeni Bir Malzeme

İnsanlık tarihi boyunca üzerinde yaşayabildiğimiz toplam 1 tane gezegen bulabildik, o da esasen en başından beri elimizde olan Dünya. Vakit içerisinde üzerindeki ömrü tehlikeye attığımız gezegenimizi kurtarabilmek için pak güce yönelme başlamış durumda.

Güneş gücü, rüzgar gücü üzere güçlerle ilgili olarak en temel sorun, bu güçleri depolamakta zorluk çekmemizdir. Şu anda depolama sürecini li-ion olarak etiketlerde gördüğümüz lityum iyon teknolojisi sağlıyor. Lityum hakikaten de en yeterli güç depolayan endüstriyel husus. Yeniden de kâfi gelmiyor ve diğer problemleri da var. Örneğin bu bataryalar alev alabiliyor, bir anda herkesi ve her şeyi tehlikeye atabiliyorlar. Bilhassa üretim karmaşıklaştıkça ve sıvı lityum ölçüsü arttıkça risk de artıyor. 

Sıvı lityum kullanamamamız durumunda ise ortaya öbür bir sorun çıkıyor. Sıvı haldeki lityum pek de taşınabilir bir eser değil, ayrıyeten şarj olma ve güç verme suratı aşikâr bir limiti aşamıyor. 

Araştırmacılar, büsbütün katı durumda olan bir batarya geliştirmek için çalışmalarına uzun müddettir devam ediyor. Yeni bulunan bir bileşik, LiTi2(PS4)3 ya da LTPS olarak isimlendirildi. LTPS, en yüksek lityum difüzyon katsayısına sahip katı oldu. LTPS’nin rastgele bir bilinen gereçten çok daha üstün olduğunu ortaya koyan muahede, Chem mecmuasında yayımlandı.

Lityum hareketliliği direkt doğruya LTPS’nin sahip olduğu özel kristal yapıdan geliyor. Bu sistem, lityum ion iletkenlere yeni bir bakış açısı sunuyor. Gelecekte yapılan çalışmalar, misal sistemlere sahip yeni bileşenlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Yeni araştırma ve geliştirmeler sonucunda, gelecekteki eserlerde kullanılacak olan katı bataryaların da temeli atılmış olacak.

Başa dön tuşu