Apple’ın Yeni Yapay Zekası Sessiz Sedasız Yayımlanmış: Ferret ile Tanışın!

Apple ve Cornell Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Ferret adını verdikleri çoklu modlu geniş dil modelini ekim ayında sessiz sedasız bir şekilde açık kaynak olarak yayınladılar. Bu model, sorgular için görüntü bölgelerini kullanabilme özelliğine sahiptir ve şu anda araştırma sürümü olarak aktif olarak kullanılmaktadır.

Ferret’in kodlarıyla birlikte tanıtılan Ferret-Bench, 30 Ekim’de duyuruldu ve ayrıca 14 Aralık’ta ek sürümleri de kamuya açıklandı.

Cumartesi günü, yapay zeka araştırmacılarının dikkatini çeken Ferret, ticari olmayan bir lisans altında açık kaynak olarak sunuldu. Bu da, mevcut sürümün ticarileştirilemeyeceği anlamına geliyor. Ancak ilerleyen dönemde Ferret’in Apple ürünleri veya hizmetlerinde kullanılma olasılığı da göz önünde bulundurulmaktadır.

Ferret’in temel işlevi nedir?

Ferret, bir görüntü üzerinde çizilen bir bölgeyi analiz edebilme kabiliyetine sahiptir. Bu sayede bir sorguda kullanıcının dikkatini çekebilecek unsurları belirleyebilir ve tespit edilen öğenin etrafına sınırlayıcı bir kutucuk çizebilir.

Ayrıca daha sonra bu tanımlanan öğeyi bir sorgunun parçası olarak kullanabilir ve genellikle bu sorguya yanıt verebilir.

Örneğin, bir görseldeki bir hayvanı vurgulayarak Ferret’a “Bu hayvanın türü nedir?” diye sorabilirsiniz. Ferret, hayvanın türünü tanımlayabilir ve kullanıcının bu türdeki tek bir hayvana atıfta bulunduğunu anlayabilir.

Sonrasında, görüntüde tespit edilen diğer öğelerin bağlamını kullanarak daha fazla bilgi sunabilir.

Apple iPhone 16 Serisi Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi
MOBİL

Apple iPhone 16 Serisi Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone 15 modelleri tanıtıldıktan sonra iPhone 16 serisinin özellikleri merak edilmeye başlandı. Peki, önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen yeni iPhone modelleri donanım konusunda neler sunacak?
12 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen Wonderlust etkinliği sırasında

Ferret’in sessiz sedasız piyasaya sürülmesi, ilerleyen süreçlerde Apple’ın iPhone ve Mac gibi ürünlerine entegre edilebileceği ancak Ferret’in bu platformlarda sunabileceği özelliklere dair net bilgilerin henüz mevcut olmadığı belirtiliyor; ayrıca, Apple’ın iOS 18 ile yapay zekâ destekli özellikleri kullanıcılara sunma planları WWDC 2024‘te açıklanacak.

Başa dön tuşu