Ay’ın En Büyük Kraterinde Kütle Anomalisi Tespit Edildi

Baylor Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olan gezegensel jeofizik doçenti Peter B. James, güneş sistemimizin ve Ay’ın en büyük kraterinin altında devasa bir kütle keşfetti ve bunun sebebinin Ay’a çarpıp krater oluşturan dev bir asteroitten kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.

“Hawaii’nin en büyük adasının beş katı büyüklüğündeki bir metal yığınını alıp gömdüğünüzü düşünün. Bunu aşağı üst bu türlü açıklayabilirim.”

Krater oval biçimde, 2.000 km genişliğinde ve birkaç mil derinlikte. Boyutuna karşın Dünya’dan görünemiyor zira krater, Ay’ın uzak tarafında yer alıyor. Ay etrafındaki yerçekimi kuvvetindeki değişiklikleri ölçmek için araştırmacılar, NASA’nın GRAIL misyonunda kullanılan uzay araçlarının datalarını tahlil etti.

“Bu dataları Ay Keşif Orbiter’inin Ay topografyası bilgileriyle birleştirdiğimizde, Ay’ın Güney kısmında yer alan havzanın altında dev kütlelerde gereç keşfettik. Bu ekstra kütlenin açıklamalarından biri, bu kraterin oluşmasını sağlayan asteroitteki metalin orada gömülü olması olabilir.”

James’in dediğine nazaran ağır kütle, havza tabanını 1,2 km’den daha aşağıya gerçek ağırlaştırıyor. Büyük asteroid çarpışmalarının simülasyonları, hakikat şartlar altında bir asteroidin bir demir-nikel çekirdeğinin darbe sırasında üst manto içine dağılabileceğini gösteriyor. Bir öbür mümkünlük ise bu büyük kütlenin, Ay magma okyanusu katılaşmasının son evresi ile kontaklı ağır oksitlerin bir konsantrasyonu olması.

James, 4 milyar yıl evvel oluşmasına karşın Güney Kutbu-Aitken kraterinin güneş sistemimizdeki en büyük krater olduğunu söylüyor. Dünya da dâhil olmak üzere güneş sistemi boyunca daha büyük tesirler yaşanmış olsa da izleri kaybolmuş durumda. James bu havza için ‘çarpışma biçimindeki olayların tesirlerini araştırmak için en düzgün doğal laboratuvarlardan biri’ sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu