James Webb Uzay Teleskobu, İlk Kez Ötegezegen Keşfetti

2022 yılının yaz aylarından bu yana faal olarak müşahedelerini sürdüren James Webb Uzay Teleskobu, bugün büyük bir keşif duyurusu ile gündeme geldi. NASA, James Webb’in birinci öte gezegen keşfine imza attığını açıkladı.

LHS 475 b ismini taşıyan öte gezegen, paylaşılan ayrıntılara nazaran Dünya ile neredeyse büsbütün tıpkı boyuta sahip. Üstelik gezegen, 41 ışık yılı uzağımızda, yani uzayı düşündüğümüzde için ziyadesiyle yakın sayılabilecek bir yerde bulunuyor.

Yeni ötegezegen hakkında bilgiler hayli sınırlı

John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Kevin Stevenson ve Jacob Lusitg-Yaeger liderliğinde yürütülen çalışma, gezegen hakkındaki birinci bilgilerin elde edilmesini de sağladı. Takım, James Webb Uzay Teleskobu’nın Yakın Kızılötesi Spektrograf (NIRSpec) ile gezegenin yapısını inceledi.

Gezegenin bir gaz devi değil kayalık olduğunu paylaşan grup, atmosferinin bulunmayabileceğini aktardı. Çünkü NASA, üstte bulunan grafikteki spektrumun, atmosfere sahip olmayan gezegen spektrumu ile benzerlik gösterdiğini belirtti.

Tabii elde edilen bilgiler yalnızca bunlarla sonlu değildi. Gezegenin Dünya’dan birkaç yüz derece daha sıcak olduğu da açıklandı. Ayrıyeten gezegenin, Güneş Sistemi’ndeki misal boyutlardaki gezegenlere (Dünya, Venüs) nazaran yıldızına çok daha yakın olduğu söz edildi. 

Başa dön tuşu