Astronotların Sağlığı İçin Uzaya Daha Çok Köpek Yollanabilir

Chicago Üniversitesi mikrobik ekolojisti Jack Gilbert, salı günü gerçekleştirdiği sunumda astronotların sıhhati konusuna değindi. Gilbert, mikrobiyom çeşitliliği ve astronotlara arkadaşlık etmesi ismine daha fazla köpeğin Milletlerarası Uzay İstasyonu'nda misyon alması gerektiğini belirtti.

Mikrobiyom çeşitliliğinin münasebeti olarak uzayda geçirilen uzun mühletleri öne süren Gilbert, aynı vakitte köpeklerin mürettebatlara moral vermek hedefiyle da bulunabileceğini belirtti.

Hayvan haklarına olan ilgi ve alakanın artması sonucunda köpeklerin uzaya gönderilmesi hakkında kimi tenkitler oluşmuştu lakin bu olayda köpeklerin rastgele bir formda ziyan görmediği ve etrafında olup bitenleri anlamadıkları ortaya çıktı. Örneğin mürettebat, günlük işlerini yaparken tıpkı vakitte Laika II'nin kulaklarını sevdiklerinde köpek hiçbir farklılık sezmiyordu.

Gilbert'ın bu teklifine karşı ya da destekleyici bir yorum şimdi bulunmuyor. NASA'nın mevzu hakkında ne söyleyeceğini ise bir mühlet sonra öğreneceğiz üzere görünüyor.

Başa dön tuşu