Astronomlar: SpaceX’in Yeni Uyduları Gökyüzünü Kirletiyor.

Geçtiğimiz hafta SpaceX, 60 adet ‘küçük’ Starlink uydusunu uzaya gönderdi. Gönderilen uyduların en yörüngede yerleştiği irtifa ise 550 km civarında. Bu da bugüne kadar fırlatılan bütün uydulardan daha az yükseklikte demek. Bu yüzden de astronomlar, gece vakti gökyüzünü olması gerektiğinden daha parlak gösterdiği için uydulardan yakındı.

Güneybatı Araştırma Enstitüsü astronomu Alex Parker “İnsanların SpaceX’in Starlink uyduları hakkında heyecanlı olduğunun farkındayım, lakin beni düşündürüyor. Çok parlaklar ve bu uydulardan çok daha fazlası olacak. Şayet SpaceX, bahsettiği üzere 12.000 uyduyu da fırlatırsa, yıldızlar yerine artık uyduları göreceğiz” dedi.

Turin Astrofizik Rasathanesi’nde çalışan astronom Ronald Drimmel, Forbes’a verdiği röportajda “Starlink üzere bir ‘takım-uydunun’ insanlık için oluşturduğu potansiyel,  hayatlarımızın geri kalanında gökyüzünü bir daha eskisi üzere göremeyecek olmamızdır. Starlink ve öteki büyük grup uydular, gezegenimizin gökyüzünü mahvediyorlar” dedi.

Ancak SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Twitter’dan verdiği karşılıkla bu uyduların nitekim dikkatli bakılmadığı takdirde kolaylıkla görülemeyeceğini söyledi.

“Yörüngede zati 4900 adet uydu var ve hiçbir insan bunu fark etmiyor. Starlink, sahiden dikkatli bakılmadıkça görülemeyecek ve astronomlar üzerinde de hiçbir tesiri olmayacak. Zati yörüngede daha fazla teleskoba muhtaçlığımız var.”

Başa dön tuşu