Araştırmalara Göre İnternet Kullanmak Hafızayı Öldürüyor

İnsanlık tarihinin en büyük icatlarından biri olan internetin hayatımızı inanılmaz formda kolaylaştırdığı gerçeğine kimsenin itirazı yok. Tekrar de kusursuz olmayan internetin insan sağlığına ciddi zararları olabiliyor.

Avrupalı, Amerikalı ve Avustralyalı bilim insanları, yeni bir araştırma ile internetin beynimiz üzerine olan tesirlerini araştırdı. Ağır formda internet kullanan bireylerin, hafıza misyonlarında daha zayıf performans sergiledikleri ortaya çıktı. Bu şahısların dikkati de çok daha süratli dağılıyor.

Araştırmacılar, yüzlerce iştirakçi ile yaptıkları araştırmalarda, deneye katılan şahıslardan hafıza ve bilişsel maharetler ile ilgili kimi testler yapmalarını isterken, bir yandan da beyin taramalarını gerçekleştirdi. Bu deneylerin sonuçları, World Psychiatry isimli mecmuada yayımlandı.

Araştırmanın başındaki isim olan Western Sydney Üniversitesi’nden bilim insanı Joseph Firth, bir basın açıklamasında internetin dizaynının insan beyninin yapısını ve maharetlerini nasıl değiştirdiğini açıkladı.

Finrth’e nazaran, internetten daima olarak gelen uyaranlar ve bildirimler, bizi daima olarak dikkatimizin dağınık olması konusunda cesaretlendiriyor. Bu da daha sonra tek bir misyona odaklanabilme marifetimizin düşmesine sebep oluyor. 

Firth, çevrimiçi olarak bilginin erişilebilir olmanın beynimizin bilgileri saklama formuna tesir ettiğini söylüyor. Artık daha az şeyi hatırlamaya gereksinim duyan beynimiz, onun yerine Google’a güveniyor.

Başa dön tuşu