NASA, Satürn’ün En Büyük Uydusunu Dragonfly ile Keşfedecek

NASA'nın yeni vazifesi ufukta belirmiş durumda: Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'a insansız bir uzay aracı göndermek ve potansiyel uzaylı ömrünün delili için araştırma yapmak. Milyar dolarlık misyon, NASA mühendislerine daha evvel hiç yaşamadıkları güç vakitleri yaşatacak.

Titan, bir uydu olsa da daha çok Dünya üzere görünüyor ve hareket ediyor. Bu yüzden NASA, bu özel vazife için özel bir uzay aracı geliştirdi. Nükleer itiş gücüne sahip Dragonfly dronu, bir çim biçme makinesi büyüklüğünde ve tam olarak 1 milyar dolara mâl oldu. Bir helikopter üzere tasarlanan Dragonfly, inişler ortasında kısa uçuşlar gerçekleştirebiliyor.

Titan'daki ortalama ısı derecesi -179 santigrat derece olduğundan Dragonfly'ın buna özel bir ısıtma sistemi bulunuyor. Dragonfly'ın misyonları; yüzey kompozisyonunu, ısıyı, iklimi, yüzey biçimlerini, jeolojik aktiviteleri, suyun olup olmadığını, uyduda karbon olup olmadığını ve öbür potansiyel ömür formlarını araştırmak.

Eğer her şey planlandığı üzere giderse, Dragonfly'ın vazifesini tamamlaması tam olarak 2,5 yıl alacak ve araç 175 kilometreden fazla uzaklık kat edecek. Bu da neredeyse bütün Mars keşif araçlarının kat ettiği aralığın iki katı demek.

Dragonfly hayat formu bulamazsa bile Titan'da araştırılması gereken birçok bilimsel husus bulunuyor. Bilim beşerlerine nazaran Titan, Dünya'nın birinci hallerine çok fazla benziyor. Bu da süratle yok olan Dünya'mızdan bir kaçış yolu demek olabilir, olağan muhtemelen milyonlarca yıl sonra 🙂

Başa dön tuşu