Milyonlarca Toyota Araç Sahibinin Bilgileri İfşa Oldu!

Japon otomobil devi Toyota, milyonlarca araçla ilgili hassas verilerin on yıl boyunca internette açıkta saklandığını ve nereye bakacağını bilen herkesin erişimine açık olduğunu doğruladı.

Şirketin haber merkezi web sitesinde yayınlanan bir güvenlik bildiriminde, 2,15 milyon Toyota sahibinin konumuyla ilgili bilgilerin 6 Kasım 2013 ile 17 Nisan 2023 tarihleri arasında korumasız bir bulut veritabanında bulunduğu belirtildi.

Bildirinin çevirisinde “Toyota Motor Corporation’ın Toyota Connected Corporation’a yönetmesi için emanet ettiği verilerin bir kısmının bulut ortamının yanlış yapılandırılması nedeniyle kamuya açık hâle getirildiği keşfedildi.” ifadesi yer alıyor.

Milyonlarca Toyota Araç Sahibinin Bilgileri İfşa Oldu!

Toyota Konuya Dair Açıklama Yayınladı

“Bu konunun ortaya çıkmasının ardından, dışarıdan erişimi engellemek için önlemler aldık ancak tüm bulut ortamları da dâhil olmak üzere soruşturma yürütmeye devam ediyoruz. Müşterilerimize ve ilgili taraflara büyük rahatsızlık ve endişe verdiğimiz için özür dileriz.”

Toyota’nın T-Connect G-Link, G-Link Lite ve G-BOOK, sesli yardım, müşteri hizmetleri, araç durumu ve yönetimi ve benzeri şeyler için kullanılan araç bilgi-eğlence sistemini kullanan müşterilerin korumasız bir veritabanını tuttuğu görülüyor. İfşa edilen veriler arasında araç içi GPS navigasyon ve terminal kimlik numarası, şasi numarası ile araç konumu ve zaman verileri yer alıyor.

Toyota ayrıca araçların dışından çekilen video kayıtlarının da olayda açığa çıkmış olma ihtimali olduğunu söyledi. Bu kayıtlar yedi yıl boyunca (Kasım 2016 – Nisan 2023) kayda alınmış kayıtları içeriyor.

Toyota Fiyat Listesi - 2023
Otomobil

Toyota Fiyat Listesi – 2023

Dünyanın en çok tercih edilen araçlarından biri olan Toyota her geçen gün daha da popülerleşiyor. Öyle ki Corolla veya Hilux en sık tercih modeller arasında da yer alıyor.

Toyota'dan 10 Yeni Elektrikli Otomobil Geliyor
Otomobil

Toyota’dan 10 Yeni Elektrikli Otomobil Geliyor

Toyota Motor Corp’un üst düzey bir yöneticisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Japon otomobil üreticisinin elektrikli otomobillerde arayı kapatmak için 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli otomobil modeli sunmayı hedeflediğini söyledi.

Başa dön tuşu