Microsoft, 20H1 Güncellemesini Yayımladı

2019 yılında teknoloji devi Microsoft, son işletim sistemi Windows 10 ile ilgili pek çok geliştirme gerçekleştirdi. Performans ve güvenlik odaklı çalışmaların yanı sıra, Windows 10'a getirilen yenilikler de Windows 10'un cazibesini artırdı. Microsoft artık Windows Insiders programına dahil olan kullanıcılarının hizmetine, 20H1 olarak da bilinen Windows 10 Insider Preview Build 18917'yi sundu. Sonrasında bu programa dahil olmayan kullanıcıların da hizmetine sunulacak olan özellikleri içeren 20H1 güncellemesine gelin yakından bakalım.

İşte Windows 10 Insider Preview Build 18917 ile Birlikte Getirilen Yenilikler:

1. Yerleşik Linux Çekirdeği

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Windows 10 kullanıcılarının, direkt Linux kullanabileceklerini duyurmuştu. Bu bilhassa birlikte Windows 10 kullanıcılarına yerleşik Linux çekirdeği sunulacaktı ve kullanıcılar ek bir programa muhtaçlık duymadan, direkt Windows 10 işletim sistemi üzerinden Linux çekirdeğine erişebileceklerdi. Büyük bir yenilik olarak duyurulan bu özellik Windows 10 18917 sürümü ile birlikte Windows Insiders programına dahil olan kullanıcılarının hizmetine sunuldu. 

2. Teslim Düzgünleştirme Ayarlarına Getirilen Yeni Ayarlar

Windows Mağazasından aldığınız bir uygulama ya da Microsoft'un kullanıcılarına sunduğu güncellemeleri kullanmak için Teslim Düzgünleştirme ayarları büyük bir ehemmiyet taşıyor. Daha evvel sonlandırma koyabildiğiniz Teslim Güzelleştirme ayarları, artık de indirme sürat limitleri koyabileceğiniz bir hale getirildi. Bu özellik dahilinde düşük internet suratına sahip olan Windows 10 kullanıcıları, belirleyecekleri indirme suratlarıyla birlikte Windows 10 güncelleştirmelerinin indirilme suratlarını ayarlayabilecekler.

3. Yenilenen Windows Ink

Dokunmatik ekranlı Windows 10 kullanıcılarının önemli manada beğendikleri, dokunmatik ekrana sahip olmayan Windows 10 kullanıcılarının da etkin olarak kullanabildikleri Ink, bu güncellemeyle birlikte yenilendi. Microsoft tarafından yapılan açıklamlarda müşterilerin geri bildirimleri doğrultusunda Windows Ink'i güncellendiklerini, artık çok daha verimli bir formda yapışkan notlar alabileceklerini ve çalışmalarını doğrudan Microsoft Whiteboard'a aktarabilecekleri söz edildi.

4. Ekran Okuyucuya Getirilen Yenillikler

Windows 10'un son güncelleştirmesiyle birlikte, ekran okuyucusuna gereksinim duyan kullanıcıların işlerini biraz daha kolaylaştıracak bir dizi yenilik geldi. Bu yeniliklerle birlikte ekran okuyucu artık tabloları daha anlaşılır bir formda okuyabiliyor. Okuyucumuz artık satır ve sütunların pozisyonlarını okuyabiliyor.

Bu özelliklerin ön plana çıktığı Windows 10 20H1 güncelleştirmesinde yapılan öteki değişiklik ve yenilik ve yanılgı gidermelerine bakmak gerekirse;

  • Yüksek RAM tüketimi sırasında ortaya çıkan 0x8007000E kodlu kusur giderildi.
  • Başlat menüsünde ve vazife çubuğunda ikincil monitörlerde yüzde 100 saydamlaşmaya neden olan bir sorun giderildi.
  • Windows 10'u Karanlık Mod'da kullanmak isteyen kullanıcıların belge gezginlerinde arama yapmalarını da değiştirdi ve bu sayede kullanıcılar artık burada da Karanlık Mod kullanabilecekler.
  • Emoji ve dikte özelliğini kullanan Windows 10 kullanıcılarının yaşadığı gecikme sorunu çözüldü.
  • Uzamsal Ses özelliğini kullanan Windows 10 kullanıcılarının yaşadığı ses servisinin kapatılmasının bir müddet beklemeye alınması sorunu giderildi.

Tüm bu yenilik, değişiklik ve yanılgı giderlemelerin 2020 yılının birinci yarısında tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulması beklense de tam tarih şu an için bilinmiyor.

Başa dön tuşu