Apple, Nesnelerin İnterneti İçin SiriOS Geliştiriyor

Apple’ın çok fazla bilinmeyen ve Amazon ile Google’ın eserleriyle kıyaslayınca pek de başarılı sayılamayacak bir eseri bulunuyor: HomePod. Farklı bir iOS sürümüyle çalışan bu akıllı hoparlör için Apple’ın farklı bir planı var üzere görünüyor. Saatleri için watchOS, iPad Pro için iPadOS işletim sistemleri çıkaran Apple’ın WWDC 2020’de SiriOS’u duyurması bekleniyor. Şirketin çıkaracağı bu işletim sistemi hem HomePod hem de genel olarak objelerin interneti (IoT) için tasarlanmış olacak.

Aslında isminden da anlaşılabileceği üzere sesli komutlar üzerine konumlandırılacak olan yeni işletim sistemi, ayrıyeten yapay zekâ ve makine öğrenmenin karşımı bir sistemi kullanacak.

SiriOS

SiriOS da dahil olmak üzere yeni sistemler, beşerlerle eşit düzeyde bir manaya kapasitesine sahip olacak. Bunun için de bir dizi derin ağ kullanacak. Bu, yeni sistemler yalnızca bağlamı anlamasının yanı sıra çok daha doğal, ikna edici ve verimli bir irtibat hali sunacaklar.

Bir yatırım şirketi olan Mangrove’un tahlil raporuna nazaran “uzmanlar Apple’ın SiriOS’u WWDC 2020’deki geliştiriciler toplantısında açıklamasını bekliyor. Böylelikle inovasyon ve adaptasyon hızlanacak.” Voicebot.ai’dan Brett Kinsella da SiriOS’un, Amazon ve Google’ın sesli asistanlarında gerçekleştirdiği birtakım süreçlere sahip olacağını söyledi.

SiriOS üzere yalnızca objelerin interneti üzerine ağırlaşan bir işletim sistemiyle birlikte Apple, eser kategorisini geliştirmeye daha fazla odaklanabilecek. Kimi analistler, bu pazarın 2020’de 50 milyar bağlı aygıta sahip olacağını varsayım ediyor ki Apple’ın bu pastadan hisse almak istemesi hayli doğal.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu