“Anestezi Cihazlarının Hacker Saldırılarına Açık”

Siber güvenlik firması CyberMDX, hastanelerin ağına bağlı ve uzaktan denetim edilebilen anestezi makinelerinin hackerler tarafından maksat alınabileceğini söyledi. Bu hackerlerin atakları, anestezistleri uyarması için kurulan alarmları da devre dışı bırakabilir.

Cihazları üreten GE Healthcare ise hastalara “doğrudan risk” oluşturan bir şey olmadığını söyledi. CyberMDX ise birtakım modellerin, hastane bilgisayarları tarafından erişime açık olmaları durumunda risk altında olduğunu belirtti. 

Bu aygıtların Asya ve ABD’de de kullanıldığının farkında olduklarını söyleyen CyberMDX yöneticisi Elad Luz, risk altındaki modellerin ise GE Aestiva 7100 ve GE Aestiva 7900 olduğunu açıkladı. 

Güvenlik uzmanları genel olarak hastanelerde aygıtların özel, inançlı ve mümkünse kapalı ağda tutulmaları gerektiğini savunuyor. Öte yandan üreticilerin de bu mevzuda azami ihtimam göstermesi gerekiyor. 

Hackerler, bu çeşit aygıtların denetimini ele geçirmeleri halinde uygulanacak olan ilaçların ölçülerini, ilaç içindeki karışımların oranlarını değiştirebilirler. Siber güvenlik şu anda hastaneler ile ilgili düzenleme yapan kurumların da en çok ilgilendikleri alanlar ortasında bulunuyor. 

Başa dön tuşu