LightSail 2 Uydusundan Gelen Harika Dünya Fotoğrafları

The Planetary Society tarafından yörüngeye gönderilen LightSail 2, gezegenimizin iki fotoğrafını çekerek Dünya’daki araştırmacılara gönderdi. Şu anda saatte 720 km süratle yörüngede dönen bu küçük uydu, yakın vakitte büsbütün işlevsel hale gelecek.

LightSail 2, efsanevi bilim insanı Carl Sagan’ın tasarladığı bir konsept üzerine inşa edilen küçük bir uydudur. 30 cm x 30 cm x 10 cm boyutlarındaki uydu, bu ayın 21’inden sonra güneş paneli yelkenini açacak. Yelken, 32 metrekarelik bir alanı kaplayacak. Aracın, bu yelkeni kullanarak yörüngesini değiştirip değiştiremeyeceği incelenecek.

Yakın vakitte bir güncelleme alan uydunun, yörüngede dönerken sabit kalmasını sağlayan özel bir stabilizasyon sistemi geliştirilmişti. 

LightSail 2’den gezegenimize ait 2 yeni manzara geldi. Uydu, yerdeki istasyonların üzerinden geçerken geniş bant kullanarak yüksek çözünürlüklü imajlar iletebiliyor. 

Uçuş denetim vazifelileri ayrıyeten uydunun irtifa denetim sistemini de test etti. Sistemi tam bir cins için güneş yelkenlisi modunda kullandılar. Telemetre ölçümlerinin bir kısmında depolanan datalar kullanılırken bir kısmında anlık bilgi alındı. Uçuş denetim vazifelileri bu datayı inceleyerek uzay aracının güneş yelkenlisi modunda nasıl performans göstereceğini inceleyecek. Bu datalara nazaran araç büsbütün yelkenli moduna alınacak.

Güneş’in pozisyonunu algılayabilen sensörlere sahip olan uyduyla ilgili birinci çalışmaların odağında yazılım güncellemeleri yer alıyor. Bu yazılımlar, uydunun yerdeki bir kopyası olan BenchSat üzerinde test ediliyor. 

The Planetary Society’den gelen açıklamalara nazaran uydu şu anda sağlıklı biçimde çalışıyor. Araç, yörüngesinden şaşmadan hareket edebiliyor. Vazifeliler, yelkeni açmadan evvel irtifa denetim sisteminin problemsiz çalıştığından emin olmak istiyor. 

LightSail 2, üç nano uydudan oluşuyor. Bunlardan ikisi Güneş yelkenini denetim ederken biri de elektronik aksamları denetim ediyor. Toplamda 7 milyon dolara mal olan projenin ardındaki The Planetary Society bünyesinde Bill Nye ve Neil DeGrasse Tyson üzere isimler yer alıyor. 

Başa dön tuşu