Android ve iOS Cihazlarda QR Kod ve Barkod Nasıl Taranır?

Hem Android’de hem de iOS’ta QR kod okutmak için ekstra uygulamalara gereksiniminiz olmadığı üzere, her iki platformda da QR kod ve barkod taramak için birkaç seçenek bulunuyor.

Android’de yalnızca QR kod değil, olağan barkodları da okutmak için Google Asistan kullanılabiliyor. Yapmanız gereken tek şey Google Asistan’a gerekli komutu vermek.

Android'de QR kod nasıl taranır?

Google uygulamasını açın ve alt çubuktaki 'Güncellemeler' butonuna dokunun. Akabinde ekranın altındaki Google Lens ikonuna dokunun. Kameranızı QR koduna yanlışsız tutun. Lens uygulaması, kodu otomatik olarak algılar. Akabinde QR kod üzerinde renkli bir nokta görünecektir. İlişkiyi yahut şifrelenmiş başka bilgileri, ekranın altındaki açılır bir pencerede görüntülemek için noktanın üzerine dokunabilirsiniz. Barkodlar için de birebir yolu izlemek mümkün.

Tarattığınız şeyi sonradan kullanmak için saklamak istiyorsanız, fotoğrafını çekebilir ve daha sonra Google Fotoğraflar’a kaydedebilirsiniz. Bunu yapmak için Google Fotoğraflar’ı çalıştırın ve ekranın altındaki Google Lens simgesine dokunun.

iPhone’da QR kodları nasıl taranır?

Google Lens’i iOS aygıtlarda da QR taratmak için kullanabilirsiniz. Bunun için Google uygulamasının Apple aygıtınızda yüklü olması gerekir. Yüklemek istemiyorsanız aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz. Şayet Google’ı kullanmak isterseniz uygulamada hesabınıza giriş yapın ve uygulamadaki arama çubuğunda bulunan ‘Lens’ logosuna dokunun. Akabinde kamerayı bir QR koda hakikat tutun ve üzerine dokunun.

Ancak iOS’ta QR kodu taratmanın çok daha kolay bir yolu bulunuyor. Yalnızca Kamera uygulamasını kullanarak iPhone ve iPad aygıtlarda QR kod taratabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kamerayı bir QR koda doğrultmak. Aygıt, deklanşöre basmanıza gerek kalmadan kodu otomatik olarak görür. Kamera, kodu tanıdığında ilişkiyi Safari uygulamasında açmak için bir bildirim çıkar.

Bir öbür yol ise Google Chrome uygulamasını kullanmak. iOS aygıtınızda Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, uygulamanın simgesine uzunca basarak çıkan menüden QR kod tarama seçeneğine dokunabilirsiniz. Akabinde kamerayı QR koda yöneltebilirsiniz.

Başa dön tuşu