Amazon, Uzaya 3326 Yeni Uydu Fırlatmak İçin İzin Bekliyor

İnternet devi Amazon, uzaya tam 3.326 tane uydu göndererek global bir internet ağı oluşturmayı hedefliyor. Bu amaç için FCC'den onay bekleyen Amazon, uyduların fırlatılmasıyla birlikte bugüne kadar ulaşamadıkları kullanıcılara hizmet götürmeyi amaçlıyor. Elon Musk'ın da emsal bir projeye sahip olduğunu hatırlatalım.

Project Kuiper isimli projesiyle uzayı uydularla donatmak isteyen Amazon, projeyi şu halde açıklamıştı:

“Project Kuiper, dünyada kâfi derecede internet hizmeti sunulamayan yerlere yörüngeye yerleştirilecek uydularla, düşük gecikme suratlarına sahip yüksek süratli geniş bant internet teması sağlayacak. Bu, geniş bant internete erişimi olmayan on milyonlarca beşere hizmet vermeyi hedefleyen uzun vadeli bir proje. Bu teşebbüste bizimle ortak vizyonu paylaşan şirketlerle iş birliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

Teknoloji şirketleri, internet erişimini tüm insanlığa yayma konusunda çok önemli çalışmalar yürütüyor. Facebook'un drone'larla internet hizmeti sunma gayesi ve Elon Musk'ın Project Kuiper gibisi uydu yerleştirme projesi, internet dünyasının geleceği konusunda bizleri heyecanlandırıyor fakat bu uydular gelecekte gezegenimizin yörüngesini bir uzay çöplüğüne çevirebilir. FCC'nin Amazon'a bu mevzuda nasıl bir karşılık vereceği ise şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu