Binance CEO’sundan şaşırtan FTX açıklaması

Kripto para piyasasının en büyük borsalarından FTX’in çöküşünde tesiri olduğu düşünülen Binance CEO’su CZ, Twitter’da soru karşılık aktifliği kapsamında FTX hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Kendilerinde mevzu hakkında yanılgılı olduklarını kabul eden CZ, yatırımcılarda da hata olduğunu söyledi. Kripto para piyasaları son haftalarda neredeyse her gün FTX’i konuştu. Kripto para piyasalarının değerli isimlerinden FTX, geçtiğimiz günlerde resmen iflas ettiğini açıkladı ve bu formda kripto piyasalarına olan bir kere daha kırılmış oldu. Bu süreçte en çok tenkit alan isimlerden biri ise Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) oldu. Bu devirde olaylarla yakından ilgilenen CZ, dün Twitter’dan bir soru karşılık aktifliği başlattı. Aktifliğin temel bahislerinin başında iddia edileceği üzere FTX bulunuyordu. Binance CEO’su, FTX hakkında kendileri kadar yatırımcıların da hatalı olduğunu kabul etti.

Yatırımcılar da mı hatalıydı?

Biz de dahil olmak üzere tüm yatırımcılar, neden onlara yatırım yaptık? Bu suçlamanın aslında biraz yanlışsız olduğunu düşünüyorum. FTX’e yatırım yapan tüm yatırımcılar bir kusur yaptı ve birçoğu çok profesyonel yatırımcılardı. Neden bu türlü bir şey olabileceğini öngöremediler?”

şeklinde konuşan CZ, tek hatalının kendileri olmadığını söyledi. CEO CZ’ye nazaran yatırımcıların da büyük cürmü vardı.  Binance’ın da ziyanda olduğunu söyleyen CZ, şunları aktardı:

Bir kullanıcı olarak, tıpkı vakitte sizin de sorumluluğunuz var. Tüm sorumluluğu diğerlerine atamazsınız. Makus şeyler olduğunda daima diğerini suçlarsanız, her vakit başarısız olursunuz. Ayrıyeten her vakit kendinize karşı en sorumlu şahsa, yani kendinize bakıyorsunuz.”

“580 milyon dolar kıymetindeki FTT’nin küçük bir kısmını satabildik!”

FTX’e 2019 yılından bu yana yatırım yapan şirketlerden biri de Binance’dı. Açıklamalar sırasında, bu güne kadar 580 milyon dolar pahasında FTX mahallî tokeni FTT satın aldıklarını ve bunların yalnızca küçük bir kısmını satabildiklerini belirtti. CZ’nin söylediğine nazaran öbür yatırımcılar üzere Binance’da FTX’in batışından ziyanla çıktı.

CZ’nin belirttiği üzere Binance’in tek ziyanı elinde bulunan FTT’lerden kaynaklı değil, kendileri için sigorta fonu oluşturduklarını söyleyen CEO,

Sektörde rastgele bir şeyin düştüğü bir durum yaratmak istemiyoruz. Binance, bunu sağlamak için ödeme yapmak zorunda kalıyor” halinde konuştu.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu