Afrika Açıklarında Keşfedilen Balığa ‘Wakanda’ İsmi Verildi

Bilim dünyası içerisinde yeni keşfedilen unsurlara, taşlara ve canlı cinslerine çok fakat çok değişik isimler verildiğine şahit oluyoruz. Bu isimler birtakım durumlarda o tipi keşfeden şahsa özel bir mana söz edebilirken kimi durumlarda ise büsbütün alakasız şeyler olabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen yeni bir balık çeşidi için de tam da tıpkı mevzu geçerli oldu. Yeni tipi keşfeden araştırmacı, balık cinsine hiç mi hiç unutulmayacak bir isim verdi.

Sidney'den Tanzanya'ya giderek kıyı bölgelerde yeni cinslerin keşfi için araştırmalar yapan bir uzman, mor renkte ve 6 santimetre uzunluğunda bir balık keşfetti. Çalışmada keşfedilen balığa Marvel çizgi romanlarından ve Black Panther'dan aşina olduğumuz Wakanda ismi verildi.

Kaliforniya Bilim Akademisi'nin Resifler İçin Umut projesinden bilin insanlarının da keşif grubunda yer aldığı çalışma, Sydney Üniversitesi'nden taksonomi (sınıflandırma bilimi) uzmanı Yi-Kai Tea tarafından da onaylandı.

Yüzen planktonlarla beslendiği düşünülen Wakanda'ların daha ayrıntılı incelenmesi için iki adet özel eğitimli dalgıç vazife yapıyor. Ne var ki Wakanda'ların deniz düzeyinin 160 ile 260 feet altında (48 ile 79 metre altında) yaşaması sebebiyle dalgıçların işi hiç de kolay değil.

SCUBA dalış kıyafetlerini kullanan dalgıçlar, Wakanda'ları doğal ömür alanlarında gözlemliyorlar. Wakanda cinsinin ileriki vakitlerde bilimsel bir isme sahip olacağı da söyleniyor.

Başa dön tuşu