Adobe, Creative Cloud Kullanıcılarını Uyarı

Yazılım şirketi Adobe, Creative Cloud abonelerine bir ikaz e-postası gönderdi. Şirket, gönderdiği e-postada, üçüncü parti uygulamalar tarafından ihlâl edilen potansiyel riskler konusunda kullanıcılarını uyardı. Adobe, CC uygulamalarını kullanan abonelerinin uygulamaları güncellemeleri gerektiğini söyledi. Twitter’da bir kullanıcının şikayetine yanıt veren AdobeCare hesabı, kullanıcılarının CC uygulamalarının son iki sürümünü indirebileceğini söyledi.

Apple Insider’a açıklama yapan bir sözcü, “Adobe, son vakitlerde Creative Cloud uygulamalarının eski sürümlerini durdurmuş durumda. Bu sürümleri kullanan kullanıcılar ise artık lisanslı olmadıklarını belirten ve son yetkili sürümlerin nasıl indirileceğini anlatan rehberlerle bilgilendiriliyorlar” dedi. Lakin sözcünün söylediğine nazaran Adobe, üçüncü parti ihlalleri savı konusunda, devam eden davalar sebebiyle yorum yapamadı.

Adobe'dan, parasını ödediğim yazılımı kullanamayacağımla ilgili bir e-posta aldım. Sanırım üyeliğimi iptal ettirme vaktim gelmiş.

Şirket, hangi davanın bu ihtar postalarını göndermeye zorladığından bahsetmedi fakat Apple Insider’da yer alan habere nazaran Dolby, Adobe’u lisans mutabakatlarına uymadıkları argümanıyla Mart 2018’de dava etmişti. Adobe, Dolby teknolojisi kullandığı eserlerini, kontrata bağlı olarak şirkete raporlamak ve telif fiyatı ödemek zorunda.

Mahkeme dokümanlarına nazaran Dolby, Adobe’u rastgele ödeme yapmadan kendi teknolojilerini kullanmakla ve gerekli bilgiyi sağlamayı reddetmekle suçluyor. Adobe ise vaktinde yaptığı bir röportajda Adobe’un, bu husustaki tanımlamalarını reddettiğini söylemişti.

Başa dön tuşu