Sağlıksız Beslenmenin Sperm Sayısını Düşürdüğü Keşfedildi

Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, fazla fast food yiyen erkeklerin sperm sayılarının düşük olmasının yanı sıra daha sıhhatsiz spermler ürettiğini keşfetti.

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, 18 ila 20 yaş aralığındaki 3.000 erkeğe muhakkak bir beslenme programı verilerek sperm sayıları incelendi.

Araştırmanın sonuçlarına nazaran pizza, işlenmiş et, şekerli atıştırmalıklar ve gazlı içecekler üzere besinleri ağır bir halde tüketen erkeklerin spermlerinin, sağlıklı bir beslenme programını takip eden erkeklere nazaran daha sıhhatsiz olduğu ortaya çıktı.

Araştırmanın başka sonuçlarında, vejetaryen beslenme halini benimseyen bireylerin sperm sayılarının daha fazla olduğu keşfedildi. Vejetaryen beslenme biçiminin yanı sıra balık ve tam tahıllı eserlerini tüketenlerin sperm sayılarının da yüksek olduğu belirtildi.

Yıllar geçtikçe bozulan beslenme nizamı sebebiyle ortalama sperm sayısının da %60 oranında düştüğü tespit edildi.

Spermler üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bilgiler direkt olarak incelendiği vakit tablo hiç iç açıcı olmadı. Ziyanlı besinlerle beslenen erkeklerin sperm sayısının, sağlıklı bir beslenme programını benimseyen şahıslardan 25,6 milyon daha az olduğu keşfedildi. Standart bir ejakülasyonda yaklaşık 100 milyon sperm olduğu göz önünde bulundurulursa 25,6 milyon daha az sperm, birebir vakitte yaklaşık %25'lik bir düşüş manasına geliyor.

Dünya Sıhhat Örgütü'nün (WHO) sperm sayısına baktığımız vakit standart sperm sayısının 39 milyon civarında olması gerektiği belirtiliyor. Bu sayıdan 25,6 milyon çıkardığınızdaysa üreme için önemli sorunlar oluşabileceğini söyleyebiliriz.

Araştırmanın başyazarı Dr. Jorge Chavarro, “Çok düşük sperm sayıları gördük. Hatta birtakım bireyler WHO'nun düşük referans limitlerinin altında kaldı” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu