ABD’li Profesöre Göre Game of Thrones’in En İyi Lideri

Liderlik yeteneği, güç ile çok daha farklıdır. Game of Thrones kurgusal bir eser olduğu için kurgusal/gerçeküstü yapıtlardan yola çıkmak gerekirse Avengers grubunu Hulk ya da Thor yönetmez, Justice League’in beyni Batman’dir, Yüzüklerin Efendisi’nde Aragorn daha taç giymeden çok evvel kendisi için “Çok kral adam” deriz.

Game of Thrones’ta da on yıldan uzun müddettir bir taht gayretine şahit olduk. Seri boyunca insanlara liderlik eden pek çok farklı karakter gördük. Columbia Business School’da İşletme Master programında “Leadership Through Fiction” dersini veren, tıpkı vakitte “Win or Die: Leadership Secrets from Game of Thrones” kitabının muharriri olan Bruce Cowen, serinin her kısmını üç kere izlemiş durumda. Siyaset ve edebiyat okuyan, müelliflik konusunda MFA (Master of fine arts) yapmış olan araştırmacı, liderliği bilimsel temelde ele alıyor.

Cowen’e nazaran önderlerin en kıymetli özelliği duygusal zekalarında yatıyor. Başkan, kendisinin ve etrafındaki bireylerin hislerini anlamalı ve karar verirken bu özellikleri yalıtmamalı, bilakis kucaklamalı.

Cowen’e göre duygusal zekanın dört farklı bileşeni var. Bunlar şu biçimde sıralanıyor:

Self-awareness (Öz-farkındalık): Bir kişinin kendi hislerini ve hislerinin etrafındaki insanları nasıl etkilediğini anlayabilme yeteneği.

Self-management (Öz yönetim): Kişinin, kaos ile karşı karşıya kaldığı durumda sakin ve davranışlarının denetiminde kalabilme yeteneği.

Social-awareness (Sosyal farkındalık): Başkaları ile tesirli formda bağlantı kurabilme ve uyuşmazlıkları diplomatik olarak çözebilme hüneri.

Relationship-management (İlişki yönetimi): Oburlarının en yüksek potansiyellerine ulaşabilmelerine yardım edebilme yeteneği, yapan geri bildirim verme ve gerçek empati gösterebilme marifeti.

Öte yandan araştırmacıya nazaran serideki en yeterli yönetici ise ne Jon ne de Daenerys. Serideki en uygun başkan Bahta Stark. Zorluklarla karşı karşıya gelebilme ve her seferinde problemleriyle başa çıkma, onları çözmeyi başarabilme konusunda başarılı olan ve daima kendini geliştiren karakter, tekrar de ailesini muhafazayı, bir ortada tutmayı ve Winterfell’e bir nebze de olsa nizam getirmeyi başarmıştı.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Game of Thrones'taki en güzel başkan kim? Benim oyum, kendine sürü toplamayı ve osürüyü yabanda büyütmeyi başarabilen Nymeria'dan yana. 

Başa dön tuşu