6 Dakikalık Yoğun Egzersiz, Alzheimer Riskini Azaltabilir!

Bilim dünyası, insanlığın en büyük sıhhat problemlerinden birisi olan Alzheimer’a karşı hala kesin bir tahlil bulabilmiş değil. Lakin bu durumun en başta yaşanmaması için çeşitli tedbirler araştırılmaya devam ediyor.

Alzheimer’ın potansiyel olarak önüne geçilmesini sağlayacak keşiflerden birisi de yakın vakitte yapılmıştı. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, “beyin kaynaklı nörotrofik faktör”ün tesirinin artırılmasının beyinde anı oluşmasını ve depolanmasını artırdığı gözlemlenmişti.

Fakat yapılan birinci çalışmalar, yapay yollarla bu etkiyi artıramamıştı:

Bilim insanları, bu keşfin akabinde insanlarda farmasötik müdahaleler ile nörotrofik faktörün tesirini artırmayı denedi. Ancak yapay formüllerle tıpkı tesir elde edilemedi. Hasebiyle bu sefer maksat, bu etkiyi doğal olarak artırmak oldu.

Doğal bir biçimde etkiyi artırmak için en efektif formüller belirlendi:

Otago Üniversitesi’nden bilim insanları, insanlarda nörotrofik faktörün etkinisi artırmak için en düzgün sistemleri belirledi. Bu teknikler, bu biçimde sıralandı:

  • 20 saat boyunca aç kalmak
  • 90 dakika hafif şiddette spor yapmak
  • 6 dakika yüksek şiddette spor yapmak
  • Egzersiz ve açlığı birleştirmek

Yukarıdaki sistemlerden en tesirli olanı ise 6 dakika yüksek şiddette spor yapmak idi. Üstelik ortadaki fark, en yakın usulden bile 4-5 kat daha tesirliydi.

Bununla birlikte bilim insanları, aç kalmak ve bilişsel sıhhat ortasındaki bağlantıyı daha da netleştirmek için farklı araştırmalar üzerinde de çalıştıklarını bildirdi.

Başa dön tuşu