TESS Uydusu, Yeni Bir Gezegen Keşfetti.

The Astronomival Journal mecmuasında yer alan makaleye göre keşif uydusu TESS, şimdiye kadar keşfettiği en küçük gezegeni keşfetti. Keşfedilen gezegenin ismi ise L 98-59B. TESS uygusunun keşfettiği 3 yeni gezegenden biri olan L 98-59B’nin kütlesi, Dünya'nın kütlesinden daha küçükken Mars’ın kütlesinden daha büyük. Gezegen, ismini yakınlarında bulunduğu L 98-59 isimli yıldız sisteminden alıyor.

Kepler Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen Kepler-97-b gezegeniyse Güneş sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegen olmayı sürdürüyor. Kepler Uzay Teleskobu, geçtiğimiz yılın Ekim ayında yakıtı bitmesi üzerine derin uzaydaki 9 yıllık vazifesini tamamlamıştı. TESS uydusuysa 18 Eylül 2018 tarihinde Falcon 9 roketiyle Kepler’in yerini doldurması için uzaya gönderilmişti. Uydunun vazifesi Güneş sistemi yakınındaki yıldız sistemlerinde öte gezegenler bulmak olacak ve misyonu 2 sene sürecek.

TESS, öte gezegenleri bulmak için aslında yıldızları izliyor. Bir öte gezegen, bir yıldızın önünde geçtiği vakit tam o sırada TESS devreye giriyor ve yıldızın azalan ışığından öte gezegenin kütlesini, öz kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu ölçebiliyor. Bu sürece ise “geçiş” ismi veriliyor.

Başa dön tuşu