Microsoft, Chrome’la Rekabet Edebilmek Adına Edge’den Bazı Özellikleri Kaldırıyor: Evet, Yanlış Duymadınız!

Microsoft‘un Google Chrome ile  rekabet etmek için yaptığı son girişim, kendi Edge tarayıcısına özellik eklemek yerine bu özellikleri kaldırmak oldu.

Edge, 2020’den beri Chrome ile aynı Chromium motorunu temel alıyor ve o zamandan beri Microsoft, ürünü farklılaştırmak için önemli miktarda benzersiz özellik ekleyerek Google’ın tarayıcısını kullanan kullanıcıları Edge’e geçmeye teşvik etmeye çalışıyor.

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Microsoft Edge Chromium, Windows 10 ve 11’in varsayılan internet tarayıcısıdır. Internet Explorer’dan çok daha hızlı, güvenli ve özellikli!

İndir

Bu özelliklerden bazıları, kullanışlı bölünmüş ekran görünümü gibi memnuniyet verici eklemeler olsa da tarayıcı hiçbir zaman Google Chrome’un başarısını yakalayamadı.

Bu ek özellikler Chrome kullanıcılarını kazanamadığı gibi Edge’teki diğer bir dizi kullanılmayan gereksiz özellikler arasında yer alarak tarayıcıya ekstra yük bindirmeye başladı.

Microsoft, Chrome'la Rekabet Edebilmek Adına Edge'den Bazı Özellikleri Kaldırıyor: Evet, Yanlış Duymadınız!

Görünüşe göre Microsoft, Edge‘in web tarayıcılarındaki pazar payını artırma hedeflerine yarardan çok zarar getirdiğini fark etmiş olacak ki, Neowin’in haberine göre Microsoft Edge’deki az kullanılan birçok özelliği kaldırıyor.

Microsoft Edge’den Hangi Araçlar Kaldırılıyor?

  • Matematik Çözücü
  • Resimli Sözlük
  • Alıntılar
  • Dil Bilgisi Araçları
  • Çocuk Modu

Bu özelliklerin birçoğu kulağa yabancı gelebilir çünkü Microsoft’un iddiasına göre bu oldukça normal. Bu özellikler yıllardır tarayıcıda yer alsa da hiçbir zaman beklenen kullanım oranlarını yakalamayı başaramamışlar.

Windows 11'in Yeni Güncellemesiyle İki Önemli Özellik Geliyor
İNTERNET

Windows 11’in Yeni Güncellemesiyle İki Önemli Özellik Geliyor

Microsoft yaklaşan Windows 11 güncellemesiyle iki yeni özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor.
Yeni Ayarlar Ekranı
{ galleryId = 187218}
Windows 11 Beta için en son önizleme derlemesinde (22631), yeniden tasarlanmış bir Ayarlar ana sayfası tanıtıldı.

Microsoft, Edge tarayıcısının pazar payını artırma yolundaki çalışmalarına son birkaç senede hız verdi ve gelecekte tarayıcıya dair hangi gelişmeleri göreceğimiz merak konusu.

Başa dön tuşu