Zonguldak’ta Yeni Bir Canlı Türü Keşfedildi!

Binali Yıldırım Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Mert Elverici ve Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’nden vazifeli araknolog Kadir Boğaç Kunt, Zonguldak’ta değerli bir keşfe imza attı. İki ismin liderliğinde yürütülen çalışmada literatüre yeni bir canlı girdi.

Zonguldak’ın Gökgöl Mağarası’nda toplanan örnekler, bilim dünyasında bugüne kadar tanımlanmamış bir canlıyı ortaya çıkardı. Yeni canlı, Mağaracılık Federasyonu’nun katkılarına da atfen “Gammarus tumaf” olarak isimlendirildi.

Keşif nasıl gerçekleşti?

Zonguldak’ın Gökgöl Mağarası’nda farklı çeşitlerle ilgili çalışma yürüten iki bilim insanı, topladıkları örnekleri Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Özbek, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri İsmail Aksu ve Hazel Baytaşoğlu ile paylaştı.

Tırnaksılar ya da “Gammarus” olarak anılan cinse ilişkin bu örneklerin yapısal ve moleküler incelemeleri sonucunda kelam konusu canlıların bugüne kadar tanımlanan tiplerden farklı olduğu belirlendi. Yeni tıp, yalnızca 13 milimetre uzunluğa sahip ve mağara girişinin bir kilometre uzağında, karanlık bölgede yaşıyordu.

Keşif, Zoosystematics and Evolution mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu