Zihinle Kontrol Edilebilen Robotik Kol (Video)

Bilim insanları, zihinle denetim edilebilen ve yalnızca kişinin niyetleriyle kullanılabilen robotik bir kol geliştirdi.

Yeni geliştirilen robotik kolun tanıtıldığı görüntüde bir kişi, protez alanında büyük yeniliklerin öncüsü olabilecek mekanizmayı kullanarak, bilgisayar ekranındaki beyaz noktayı takip ediyor. Geçmişte bu çeşit sistemler vardı lakin çalışmak için kafatasının içine yerleştirilen sensörlere gereksinim duyuyorlardı.

Yeni metot ise vücudun bütünlüğüne ziyan vermeden yeni organların eklenebilmesine müsaade veriyor. Bu da felçli ve ampute gibi beşerler için yepisyeni bir umut ışığı manasına geliyor. Kol, başın dış kısmına yerleştirilen pedler aracılığıyla denetim edilebiliyor. Robot kolun hareketleri epey akıcı ve kesintiye uğramıyor.

Carnegie Mellon ve Minnesota Üniversitelerinden araştırmacılar, ‘nihai hedefe’ yönelik değerli bir adım attıklarını belirtiyor. Cerrahi protezler şu anda, beyindeki elektronik dalgaları gerçek formda işleyerek elektronik aletlerin yanlışsız biçimde hareket edebilmesini sağlıyor. Bu metodun dezavantajları ise çok karmaşık bir süreç sürecine sahip olması, çok yetenekli bir takım tarafından yapılmasının gerekmesi ve beyin ameliyatlarının tehlikeli olması biçiminde sıralanıyor. Yeni teknoloji ise ölçümleri, bedenin dışarıdaki ped yardımıyla yapıyor ve bir kişinin yapmak istediği hareketleri algılayabiliyor.

EEG ismi verilen ve beyindeki elektriksel yansıları inceleyen teknoloji üzerine geliştirilen metotta araştırmacılar, hareketlerin kusursuz olmadığının farkında. Odaklandıkları nokta da hareketlerin akıcı olması ve rastgele bir biçimde bölünmediğine odaklanıyor. Carnegie Mellon’dan Profesör Bin He, en son hedefin fizikî olarak vücudun bütünlüğünü bozmayacak, istilacı olmayan tedaviler geliştirmek olduğunu söylüyor. He’ye nazaran nöral çözümleme ve robot kolun pratik kullanışlılığı, gelecekte vücuda ziyan vermeden takılacak nörorobotlar alanında kıymetli bir adım olacak.

Hatalı ya da zayıf sinyallerin yaratacağı yanılgılı reaksiyonları çözmek için sıkı formda çalışan araştırmacılar, her biriyle 10 seans çalıştıkları 68 iştirakçiden yardım alarak deneyler gerçekleştirdi. Böylelikle daha evvelki denemelerden %500 daha efektif bir kol üretmeyi başardılar. Aygıtın yapay zeka öğrenmesi de %60 daha efektif çalışıyor.

Ekip, yakın vakitte klinik çalışmalara başlamayı amaçlıyor. Profesör He ve takımı, bu teknolojinin felçlilere ve amputelere kolaylık sağlayabileceğine inanıyor.

Araştırma, Science Robotics mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu