Google Asistan’ın Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı

Google uygulamasının beta 10.20 versiyonunun kaynak kodlarında yer alan kimi ayrıntılar, Google Asistan'ın yeni özelliklerini açığa çıkardı. Ortaya çıkan özelliklerden birincisi, Always-on display özelliği ile ilgili. Özelliğe bir örnek olarak şunu verebiliriz: Aygıtın ekranı kapalıyken Google Asistan'a hava durumunu sorduğunuzda yanıtı Always-on display üzerinde ekranın büsbütün açılmasına gerek kalmadan alabiliyorsunuz. “Ambient Mode” ismiyle Google Asistan'a eklenecek bu özelliğin kullanım alanları doğal ki örneğimizle hudutlu kalmayacak.

Bu yılın başında Google, ekran kilitliyken Asistan ile yapılabilecek işlemlerin sayısını önemli derecede azaltmıştı. Bunun münasebeti olarak güvenliği gösteren Google, önümüzdeki güncellemeyle birlikte Voice Match özelliğinin erişimlerini artıracak ve aygıtınız kilitliyken birçok süreci yapabileceksiniz.

Buna ek olarak Google Asistan'ı önümüzdeki günlerde daha “kişiselleştirilebilir” olarak kullanabilmek mümkün olacak. Google Asistan'ı belli mevzularda eğiterek daha efektif sonuçlar elde edebileceksiniz.

Son olarak Google, Asistan'ın “Rutinler” isimli özelliğinde de esaslı değişikliklere gidecek. Yeni güncellemeyle birlikte Google Asistan, söylediğiniz tek bir kelamdan farklı çıkarımlar yaparak birden fazla süreç gerçekleştirme imkânına sahip olacak. Örneğin “Günaydın” dediğinizde Asistan; telefonunuzu sessiz moddan çıkarabilir, konutunuzdaki ışıkları, prizleri ve öbür akıllı aygıtları ayarlayabilir, hava durumunu söyleyebilir, takviminizi ve anımsatıcılarınızı okuyabilir ve belirlediğiniz daha birçok süreci sırasıyla gerçekleştirebilir hâle gelecek.

Şu an için beta sürümlerin kaynak kodlarında ortaya çıkan bu özellikler, önümüzdeki periyotta Google Asistan'a eklenebilir. Olağan ki tüm özelliklerin geleceği konusunda kesin bir bilgi yok lakin ortaya çıkan bu bilgiler bile epey heyecan verici.

Başa dön tuşu