Yapay Zeka, Dvorak’ın Yarım Kalan Bestesini Tamamladı

Yapay zekaların yapabilecekleri konusunda birçok söylenti ve birçok sav ortada dolaşırken bu mevzudaki son gelişme, AIVA Technologies isimli Lüksemburg merkezli bir firmadan geldi. Bundan 115 yıl evvel hayatını kaybeden ünlü bestekar Antonin Dvorak’ın yarım kalan bestesini tamamlaması konusunda meydan okunan yapay zeka firması, bu teklifi büyük bir memnunlukla kabul etti.

Şirketin yaratıcı yöneticilerinden Richard Steibitz, hususa ait “Yapay zekayı yaratıcı bir süreçte olumlu bir halde kullanıp kullanamayacağımızı görmek istedik. Herkes yapay zekanın insanların yerini alacağından korkuyor. Ben optimistim ve beşerler gereğince zeki olduklarında ve yapay zekayı nasıl uygulamaları gerektiğini öğrendiklerinde yapay zeka epeyce faydalı oluyor” dedi.

AIVA, Dvorak’ın E (mi) minör bir piyano bestesini tamamlamaya çalıştı. AIVA’nın CEO’su ve ortak kurucusu Pierre Barreau, bu misyonun güç olmadığını belirtti.

AIVA’nın 2016 yılından beri sinemalar, televizyon reklamları ve görüntü oyunlar için ‘duygusal müzikler’ bestelediği biliniyor. Şirketin kütüphanesinde ilgili ve benzeri datalar bulunduğu için AIVA, standart işler için genelde bir dakikanın altında bile beste yapabiliyor lakin durum Dvorak için çok farklı gelişti. Bestenin tamamlanması 72 saat sürdü.

Bestenin birinci kısmını Çek piyanist Ivo Kahanek’in yorumuyla aşağıdaki irtibattan dinleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu