Yağlı Beslenmek Depresyona Sebep Oluyor

Yağ asitleri bedenimizde çeşitli yapıların oluşması için gerekli. Büsbütün kastan oluşan bir insan bedeni düşünmek hayalcilik olacaktır, aslına bakarsanız pek de sağlıklı değildir. Gerekli yağları ve yağ asitlerini beslenmemizde almamız gerekir.

Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı değişik bir araştırma, yüksek oranda yağ içeren beslenme ile depresyon gelişimi ortasında direkt bir bağ olduğunu ortaya çıkardı. Alınan yağlar beyefendisine gidiyor ve hipotalamustaki birtakım beyin sinyallerinin iletim yolunu değiştiriyor. Bu da depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Bilim insanları daha evvel obezite ve depresyon ortasında bir münasebet bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Genel olarak iki hastalık ortasında fizikî görünüşe bağlı olarak bir bağ kurulsa da yapılan araştırma işin bir de biyolojik yanı olduğunu ortaya çıkardı.

2018 yılında yapılan bir araştırmada da yüksek oranda yağ içeren besinlerle beslenen farelerin, mikrobiyom dönüştürücü antibiyotikler almaya başlayana kadar depresif davranışlar sergilediği gözlemlenmişti. Bu çalışma, yağlarla beslenen kimi bağırsak bakterilerinin artması sonucu beyne giden uyaranlarda değişim olabileceğine dair bir işaret olarak görülmüştü.

Yeni araştırma ise bağırsak bakterilerinden başka bir bakış açısına sahip. Yağlı beslenmenin nörolojik sistemlere tesiri bu çalışmanın odak noktasını oluşturuyor. Hem genetik hem de beslenme kaynaklı obezitenin depresyonu tetiklediğinin anlaşılmasından sonra araştırmacılar, bu süreçte beyinde yaşanan değişimleri izledi. Denek olarak tekrar fareler kullanıldı.

cAMP/PKA isimli sinyallerin beynin hipotalamus bölgesindeki dağılımında yaşanan değişimler depresyona ilişkin işaretlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yollardaki değişimler ise beyinde biriken yağ asidi ölçüsüyle hakikat orantılı olarak artıp azalıyor. Beynin muhakkak bir kısmında bırakan bu yağ asitleri depresyon gibisi davranış değişimlerine sebep oluyor.

Daha evvel kilolu depresyon hastalarının daha fit hastalara kıyasla antidepresan tedavilerine daha az karşılık verdikleri ortaya çıkmıştı. Bu araştırma o sorunun kaynağını da ortaya çıkartmış olabilir.

Araştırmacılar ayrıyeten obezite ve depresyon alakasının büsbütün çift taraflı olmadığını da söylüyor. Müşahede çalışmaları sıhhatsiz beslenmenin mi depresyona yoksa depresyonun mu sıhhatsiz beslenmeye sebep olduğu konusunda farklı görüşler olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma şimdilik sırf hayvanlar üzerinde yapılmış durumda.

Araştırmanın sonuçları Translational Psychiatry mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu